Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bronco dla Brytyjczyków?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 grudnia 2008

Według nieoficjalnych informacji, brytyjskie ministerstwo obrony wybrało już pojazdy Bronco singapurskiego STK, w przetargu na 100 gąsienicowych, przegubowych transporterów. W pokonanym polu miał zostać BAE Systems Hagglunds , z mniejszym Vikingiem.

W przypadku potwierdzenia się nieoficjalnych informacji, sprzedaż setki transporterów Bronco byłby pierwszym i od razu tak wielkim sukcesem eksportowym STK. Integratorem pojazdów byłby brytyjski oddział Thalesa / Zdjęcie: MO Singapuru

Obecnie mają trwać szczegółowe rozmowy, a ogłoszenie decyzji oczekiwane jest w ciągu najbliższego tygodnia.

Informacji tych nie potwierdził oficjalnie przedstawiciel resortu obrony, stwierdzając jedynie, że negocjacje ciągle trwają, a pierwsze dostawy nowych wozów rozpoczną się pod koniec 2009. Pojazdy, już nazwane Warthog, trafią do Afganistanu i zastąpią wykorzystywane tam obecnie Bv 206. Rzecznik prasowy Singapore Technologies Kinetics odmówił komentarza.

Gdyby jednak nieoficjalne informacje okazały się prawdzie, stanowiłoby to wyłom w brytyjskiej tradycji. Wojska lądowe tego państwa wykorzystują bowiem szwedzkie wszedołazy od kilkunastu lat. Najpierw w nieopancerzonej wersji Bv206, później także w opancerzonej Bv 206S, by od paru lat korzystać z kilkudziesięciu większych, pływających BvS 10 Viking w jednostkach piechoty morskiej.

Byłoby to również sporym ciosem dla zakładów Hagglundsa. Co prawda przedsiębiorstwo zależne BAE Systems otrzymało niedawno zamówienie na dopancerzenie wykorzystywanych w Afganistanie Vikingów, jednak nie może to zrekompensować utraty zamówienia o wartości ponad 100 mln GBP (standardowy BvS 10 kosztuje ok. 1 mln). Tym bardziej, że szwedzkie zakłady przygotowują prototyp kolejnej, większej i lepiej chronionej wersji pojazdu (zobacz: Nowy Viking Hagglunds), która ma konkurować z Bronco.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.