Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowy japoński budżet obronny

Wojska lądowe, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 grudnia 2016

Rząd Japonii zatwierdził projekt budżetu obronnego na 2017.

W ostatnich latach Japonia odchodzi od doktryny wojennej opartej na użyciu dużej liczby jednostek pancernych na rzecz budowy mobilnych sił desantowych, które mają być zdolne do odparcia ewentualnej inwazji nieprzyjaciela na wyspy położone np. na Morzu Wschodniochińskim / Zdjęcie: MO Japonii

Gabinet premiera Shinzō Abe zaaprobował projekt budżetu obronnego na nowy rok fiskalny. Począwszy od 1 kwietnia 2017 Tokio ma przeznaczać na wydatki zbrojeniowe ok. 5,13 bln JPY (184 mld zł), co oznacza wzrost o ok. 1,4% w porównaniu do br. Perspektywa budżetowa resortu obrony Japonii musi zostać zatwierdzona przez większość parlamentarną (Nowy budżet obronny Japonii, 2016-08-19).

Wzrost wydatków obronnych wymusiły liczne programy zakupowe, realizowane przez resort obrony. W najbliższych latach Tokio pozyska m.in. ok. 250 pocisków rakietowych Standard Missile 2 (Japonia zamawia SM-2, 2016-07-20) i zmodernizuje wyposażane w nie zestawy obrony powietrznej Patriot. Japonia sfinansuje też kupno samolotów wielozadaniowych F-35A (Japoński F-35A przybył do bazy Luke, 2016-11-30), zmiennopłatów V-22B Block C Osprey (V-22 dla Japonii, 2015-07-15), samolotów wczesnego ostrzegania i kierowania E-2D Advanced Hawkeye (Japonia kupiła E-2D, 2015-06-02), czy bezzałogowych statków latających RQ-4 Global Hawk (Global Hawki dla Japonii w Kongresie USA, 2015-11-22).

Piąty z rzędu wzrost wydatków obronnych Japonii podyktowany jest zmieniającą się sytuacją bezpieczeństwa w regionie. Japońskie zbrojenia napędza m.in. ekspansywna polityka terytorialna ChRL, której przejawem jest np. spór o archipelag wysp Senkaku/Diaoyu (Prowokacje ChRL, 2016-04-25). Obawy rządu w Tokio wzbudza też program nuklearny Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (Korea Płn. wystrzeliła rakietę z okrętu podwodnego, 2016-04-23). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.