Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bez lotniskowców na Zatoce Perskiej

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 grudnia 2016

W najbliższych miesiącach amerykańskie siły zbrojne na Bliskim Wschodzie będą pozbawione wsparcia lotniskowcowej grupy bojowej US Navy.

Po raz kolejny w ostatnich latach amerykańskie siły zbrojne na Bliskim Wschodzie i wojska wielonarodowej koalicji zostały pozbawione wsparcia lotniskowcowej grupy bojowej US Navy / Zdjęcie: USN

Wczoraj amerykański lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower (CVN 69), typu Nimitz i towarzyszące mu okręty powróciły do Naval Station Norfolk w Wirginii po zakończeniu 7-miesięcznej misji bojowej w rejonie Bliskiego Wschodu (Powrót USS Dwight D. Eisenhower, 2016-12-28). W ostatnich miesiącach jednostki lotniskowcowej grupy bojowej (CSG) 10, na czele której stoi CVN 69, prowadziły działania bojowe w ramach wielonarodowej operacji Inherent Resolve, które celem jest pokonanie ugrupowań islamistycznych w Iraku i Syrii.

W najbliższych miesiącach siły wielonarodowej koalicji, na czele której stoją USA, będą działały bez wsparcia którejkolwiek z CSG. Powodem są przeciągające się przygotowania do nowej misji innego z atomowych lotniskowców typu Nimitz, USS George H. W. Bush (CVN 77). Pierwotnie zakładano, że CVN 77 i towarzyszące mu jednostki CSG 2 opuszczą bazę w Norfolk na początku grudnia i skierują się w rejon Bliskiego Wschodu. Obecnie uważa się, że dojdzie do tego pod koniec stycznia lub dopiero w lutym.

Powodem opóźnień był przeciągający się przegląd remontowy USS George H. W. Bush, który zapoczątkowano w połowie ub.r. Według wstępnych planów CVN 77 miał opuścić stocznię remontową US Navy na przełomie 2015/2016, a następnie rozpocząć przygotowania do nowej misji. Prace stoczniowe przeciągnęły się jednak do lata br. Dopiero w lipcu lotniskowiec rozpoczął pierwsze testy morskie, połączone ze szkoleniem i ponownym zgrywaniem jego załogi (Zakończono remont CVN 77, 2016-07-25). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.