Dwa serbskie ministerstwa zamówiły 9 śmigłowców Airbus Helicopters H45M.
Umowę w tej sprawie podpisano we środę w Belgradzie. Jej wartość i terminy dostaw nie zostały podane do publicznej wiadomości. Wiadomo tylko, że Ministerstwo Obrony Serbii zakupiło 6 H145M dla Vazduhoplovstva i protivvazdušnoj odbrany (VPO, wojsk lotniczych i obrony powietrznej). 3 kolejne wiropłaty tego typu nabyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dla podległej mu jednostki śmigłowców, stacjonującej w międzynarodowym porcie lotniczym im. Nikoli Tesli w Belgradzie (ILA 2016: KSK prezentuje H145M, 2016-06-01).
Według niepotwierdzonych informacji 4 kolejne H145M mają przekazać Serbom Niemcy. Pozwoli to na zwiększenie floty VPO do 10 śmigłowców tego typu. Według planów Belgradu mają być one używane do zadań wojskowych i policyjnych (bojowych i zwalczania terroryzmu, obserwacji i dozoru granic, transportu osób i ładunków, poszukiwań i ratownictwa oraz ewakuacji medycznej).
H145M mają być dostarczone Serbii wraz z kompleksowym pakietem wsparcia logistycznego oraz zestawem części zamiennych, narzędziami i dokumentacją techniczną. Airbus Helicopters zapewni także niezbędną pomoc w celu bezproblemowego wdrożenia śmigłowców do eksploatacji. Oprócz tego europejskie przedsiębiorstwo zobowiązało się do przeszkolenia, wyposażenia i certyfikowania zakładów Moma Stanojlović w Batajnica jako autoryzowanego centrum obsługowego śmigłowców SOKO Gazelle. Wiropłatów tych używają VPO Serbii (45), Helikopterska jedinica (jednostka śmigłowców) MSW Serbii (3),.Vazduhoplovstvo i protivvazdušna odbrana (wojska lotnicze i OP) Czarnogóry (13, Wypadek Gazelle w Czarnogórze, 2016-06-13), resort spraw wewnętrznych Czarnogóry (1) i Brigada zračnih snaga i protivzračna odbrana (wojska lotnicze i OP) Bośni i Hercegowiny (13).
Porozumienie z Airbus Helicopter ma być początkiem szerzej zakrojonej współpracy Serbii z europejskim konsorcjum. Belgrad jest zainteresowany zaproszeniem Airbus Defence & Space do programu modernizacji 15 samolotów szkolono-bojowych Soko G-4 Super Galeb do wersji G-4 MD (z cyfrową awioniką) i rozważa nabycie co najmniej jednego samolotu transportowego C295. Serbowie chcieliby też brać udział w europejskich programach lotniczych i obronnych (Rosyjskie uzbrojenie dla Serbii, 2016-12-25, Bezbronna Serbia, 2014-06-05).
Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego