Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przegląd remontowy Charles de Gaulle

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lutego 2017

W Tulonie rozpoczęto przegląd remontowy i modernizację francuskiego atomowego lotniskowca Charles de Gaulle.

Lotniskowiec Charles de Gaulle pozostanie wyłączony z działań operacyjnych co najmniej do 2018 / Zdjęcie: MO Francji

Wczoraj atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R91) umieszczono w suchym doku stoczni w Tulonie na południu Francji. Na miejscu okręt przejdzie przegląd remontowy i modernizację, połączoną z wydłużeniem trwałości użytkowej. Przewiduje się, że prace stoczniowe potrwają 18 miesięcy. Za ich realizację odpowiadać będą specjaliści DCNS oraz przedstawiciele Marine Nationale (marynarki wojennej Francji).

Program remontu i modernizacji CdG zostanie podzielony na kilka etapów (Drugi etap modernizacji CdG, 2015-05-26). Najpierw producent oceni funkcjonowanie podstawowych systemów pokładowych lotniskowca, w tym elementów układu napędowego, stacji łączności radiowej, modułów nawigacji satelitarnej i urządzeń obserwacyjnych. Dużo czasu pochłonie sprawdzenie stanu i obsługa techniczna nowych śrub napędowych, które zamontowano podczas ostatniego przeglądu, przeprowadzonego w l. 2007-2008 (Charles de Gaulle znowu w służbie, 2008-12-05).

Następnie dokonana zostanie wymiana wyposażenia pokładowego, w tym elementów systemów uzbrojenia i samoobrony, a także systemu zarządzania walką. Ostatni etap programu modernizacyjnego zakłada wprowadzenie zmian w strukturze okrętu, które ułatwią operowanie jego nowej grupy lotniczej, składającej się w większości z samolotów wielozadaniowych Rafale M.

Przegląd remontowy i modernizacja CdG następują po okresie intensywnej eksploatacji francuskiego lotniskowca. W ostatnich 2 latach okręt 3-krotnie brał udział w działaniach bojowych w rejonie Bliskiego Wschodu. Startujące z jego pokładu samoloty dokonywały nalotów na pozycje islamistów w Iraku i Syrii (CdG zakończył misję, 2016-12-28). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.