Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ćwiczenia osłony transportu morskiego

Marynarka wojenna, 07 marca 2017

Wczoraj na Bałtyku rozpoczęto ćwiczenia Okrętowej Grupy Zadaniowej. Ich zasadniczym celem jest doskonalenie prowadzenia operacji osłony transportu morskiego.

Do czwartku na Morzu Bałtyckim okręty i lotnictwo Marynarki Wojennej RP ćwiczyć będą osłonę transportu morskiego / Zdjęcia: 3. Flotylla Okrętów

Działania jednostek 3. Flotylli Okrętów w Gdyni w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ) potrwają do najbliższego czwartku. Ćwiczenia będą koncentrować się na zapewnieniu bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są surowce i towary o znaczeniu strategicznym. 

Wczoraj Port Wojenny w Gdyni opuściły: okręt rakietowy ORP Grom i okręt podwodny ORP Sęp. Z okrętami współpracować będzie także lotnictwo morskie, w tym śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ (Zastosowanie bojowe Mi-14PŁ, 2017-02-16) i pokładowy SH-2G, samoloty patrolowo-rozpoznawcze Bryza 1R oraz myśliwce MiG-29. Działania sił głównych będą zabezpieczać: zbiornikowiec ORP Bałtyk (ORP Bałtyk wraca do służby, 2016-09-26) i okręt ratowniczy ORP Lech.

Podczas manewrów załogi okrętów przećwiczą manewrowanie w szykach i procedury prowadzenia łączności, będą monitorować szlaki żeglugowe oraz sytuację powietrzną. Będą również doskonalić osłonę transportu morskiego przed atakami z powietrza i atakami okrętów nawodnych i podwodnych. Prowadzić będą także strzelania artyleryjskie. W trakcie działań okręty przetrenują elementy zaopatrywania w morzu (RAS). Równolegle do działań bojowych prowadzone będą symulowane akcje ratownicze z udziałem m.in. specjalistycznych grup nurkowych.

Załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej realizować będą zadania rozpoznania akwenów znajdujących się poza zasięgiem środków radiolokacyjnych okrętów. Będą wskazywać potencjalne cele do przeprowadzenia symulowanego ataku zarówno dla okrętów jak i wydzielonych sił Morskiej Jednostki Rakietowej. Będą także prowadzić operację osłony szlaków żeglugowych przed atakami spod wody i działania pozorujące zagrożenia asymetryczne z powietrza.

Dziennie na Bałtyku przebywa od 2 do 3 tys. jednostek morskich, co statystycznie stanowi blisko 15% globalnego transportu morskiego. Prowadzona jest wymiana handlowa, transfer surowców i ruch pasażerski. W polskich portach przeładowywanych jest średnio ok. 70 mln t. ładunków rocznie. Tylko jeden kontenerowiec jest w stanie dostarczyć jednorazowo ponad 15 tys. kontenerów, a na jednym wycieczkowcu może być ponad 3 tys. pasażerów.

Scenariusze ćwiczeń Marynarki Wojennej skupiają się na operacjach związanych z osłoną i obroną morskich szlaków komunikacyjnych, utrzymaniem panowania na morzu i niedopuszczeniem do blokady morskiej kraju, która oznaczałaby odcięcie od źródeł zaopatrywania. Wiele ćwiczeń obejmuje zatem przeciwdziałanie atakom z wody i powietrza oraz atakom okrętów podwodnych. W ich trakcie prowadzone są operacje antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju czy humanitarne. 

Na podstawie informacji Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.