Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozgrywki wokół samolotów dla VIP

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 19 grudnia 2008

MON otrzymało kilka ofert sprzedaży samolotów dla VIP. Nadal PLL LOT usiłują sprzedać rządowi używane Embraery 145.

Na przyjęcie oferty PLL LOT naciska szef Kancelarii Prezesa RM Tomasz Arabski. Embraery 145 kończą eksploatację w LOT jako przestarzałe i nieekonomiczne. Linie oferują rządowi dwie maszyny po ok. 8,5 mln USD, a więc 2,5 mln USD mniej niż 2 lata temu. Samoloty byłyby dostępne w połowie 2009. Aby wejść do eksploatacji musiałyby jednak przejść generalny remont i doposażenie. Droższe niż oferowana cena zakupu.

Na wystosowane przez MON zapytanie skierowane do producentów samolotów dyspozycyjnych resort otrzymał 5 ofert, w tym od amerykańskich Gulfstreama i Boeinga, francuskiego Dassault Aviation oraz brazylijskiego Embraera. Tylko Gulfstream 450 i Falcon 900 spełniają polskie wymagania. BBJ jest za duży i drogi, a Legacy ma za mały zasięg. Dassault zapewnił o możliwości dostarczenia 2 samolotów do końca 2009.

W MON gotowa do podpisania jest decyzja o rozpoczęciu postępowania przetargowego (Samoloty dla VIP bez przetargu?). Czeka tylko na podpis ministra Bogdana Klicha. Ten zaś czeka zapewne na zgodę premiera.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.