Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudana próba Buławy

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 23 grudnia 2008

Dziesiąta, dzisiejsza próba rosyjskiej rakiety strategicznej wystrzeliwanej spod wody Buława okazała się nieudana. Rakieta uległa samolikwidacji.

Próbę przeprowadzono około szóstej rano czasu moskiewskiego. Rakietę wystrzelono z okrętu podwodnego Dmitrij Donskij spod powierzchni Morza Białego. Cel był wyznaczony na poligonie Kura na Kamczatce.

Według nieoficjalnych źródeł, nieprawidłowo zadziałał trzeci stopień rakiety, na ciekły materiał pędny (dwa pierwsze są stałopaliwowe). Wówczas została podjęta decyzja o samolikwidacji. Wybuch nie spowodował żadnych szkód na ziemi.

Próby Buławy rozpoczęły się w grudniu 2003. Na 10 testów, włącznie z dzisiejszym, 5 było nieudanych. Jedyna w pełni udana próba miała miejsce 28 listopada br. (Kolejny test Buławy).

Przyjęcie rakiety do uzbrojenia zaplanowano na 2009 wraz z okrętem podwodnym Jurij Dołgorukij. Jego reaktor atomowy został uruchomiony 21 listopada. Według oficjalnych planów, do 2015 do uzbrojenia WMF miałoby wejść 8 okrętów tego typu, co jest mało realne.

Po dzisiejszym niepowodzeniu analizowane są przyczyny awarii. Już teraz wiadomo, że próby państwowe Buławy będą kontynuowane w przyszłym roku, a decyzja o przyjęciu Buław do uzbrojenia zostanie odłożona, choć ich produkcja seryjna już się rozpoczęła.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.