Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2017: Prezentacja UKAP

Wojska lądowe, 09 maja 2017

Tureckie przedsiębiorstwo Katmerciler zaprezentowało na targach IDEF bezzałogowy pojazd gąsienicowy UKAP.

Prezentowany na IDEF bezzałogowy pojazd UKAP ma 2 m długości, 1 m wysokości i 1,8 m szerokości. Bezzałogowiec rozwija do 25 km/h. Masa własna wynosi 1,1 t., a ładowność – 2 t. UKAP wyposażono w zsmu Aselsan SARP z 7,62-mm km, który w razie potrzeby można zastąpić 12,7-mm wkm lub 40-mm granatnikiem automatycznym / Zdjęcie: Michał Jarocki

Pojazd UKAP (Uzaktan Kumandali Atis Platformu) opracowano w celu zaoferowania potencjalnemu klientowi – w tym przypadku siłom zbrojnym Turcji – uniwersalnej bezzałogowej platformy gąsienicowej. Bezzałogowiec w prezentowanej na IDEF konfiguracji wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Aselsan SARP z 7,62-mm km. Ma on służyć m.in. do wsparcia oddziałów piechoty na polu walki lub zastąpienia żołnierzy w realizacji szczególnie niebezbiecznych działań operacyjnych, prowadzonych np. w terenie zurbanizowanym.

Przedstawiciel producenta zaznacza jednak, że możliwości zastosowania UKAP jest znacznie więcej. Platforma może służyć też np. do transportu uzbrojenia i zaopatrzenia lub ewakuacji rannych z pola walki. Po wyposażeniu pojazdu w urządzenia obserwacyjne, w tym głowicę optoelektroniczną z kamerami pracującymi w paśmie światła dziennego i nocy, można użyć go do obserwacji wybranego obszaru lub rozpoznania terenu.

Nie sposób nie odnieść wrażenia, że turecki bezzałogowiec swoją sylwetką przypomina promowany od kilku lat pojazd THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System), który opracowało przedsiębiorstwo Milrem z Estonii (IDEX 2017: Milrem poszukuje lokalnych nabywców, 2017-02-21). Obie konstrukcje są do siebie podobne także pod względem możliwości zastosowania operacyjnego. W przeciwieństwie do estońskiej platformy UKAP nie będzie jednak – przynajmniej w najbliższym czasie – oferowany innym klientom niż siłom zbrojnym Turcji. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.