Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Miliard USD koreańskiego eksportu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 stycznia 2009

Ubiegłoroczna wartość eksportu uzbrojenia i sprzętu wojskowego Korei Południowej wyniosła 1,03 mld USD i była wyższa o 22% niż w roku poprzednim. Głównie za sprawą transferu technologii budowy czołgów do Turcji.

Ubiegłoroczne zwiększenie eksportu związane było ze sprzedażą Turcji ok. 60% technologii czołgu XK-2, następcy zbudowanego, wspólnie z General Dynamics, K1 Rokit. Od przyszłego roku motorem napędowym koreańskiego eksportu ma być jednak samolot szkolny T-50. Koreańczycy zamierzają zagospodarować w najbliższych dziesięcioleciach trzecią cześć światowego rynku takich maszyn / Zdjęcie: MO Korei Południowej

Według obliczeń agencji zamówień wojskowych DAPA, Korea Południowa sprzedała w ubiegłym roku broń i wyposażenie wojskowe do 58 państw, czyli do 12 więcej, niż w 2007. Wśród nich były również państwa z Afryki (Egipt) i Ameryki Południowej (Peru).

Największym odbiorcą była jednak Turcja. Obok kontraktu na pomoc przy zaprojektowaniu i zbudowanie 4 prototypów nowego czołgu podstawowego, o wartości 400 mln USD (zobacz: Korea pomoże zbudować Turcji nowoczesny czołg), Korea dostarczyła również kolejną partię podzespołów dla budowanych na licencji dział samobieżnych T-155 Firtina, czyli zmodernizowanych K-9.

Drugim co do wartości odbiorcą koreańskich produktów specjalnych jest USA, głównie za sprawą wartych 170 mln USD dostaw struktur skrzydeł dla szturmowych A-10.

Seul - wraz z rosnącym woluminem produktów finalnych swojego przemysłu obronnego - zamierza stopniowo zwiększać eksport uzbrojenia. W 2010 ma on już zamknąć się kwotą 1,2 mld, a w 2012 - aż 3 mld USD. Ma to się stać głównie za sprawą szkolno-bojowych KAI T-50 oraz nowych czołgów K-2.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.