Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powrót do pracy

Lotnictwo cywilne, 05 stycznia 2009

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, po ponad miesięcznej przerwie, Cirrus Design podjął ponownie produkcję samolotów tłokowych. Na razie w wymiarze 8 egz. tygodniowo.

Cirrus Design zanotował ogromny sukces rynkowy, dzięki oferowaniu nowoczesnych, ale tanich samolotów tłokowych. Najmniejszy w ofercie SR20, przeznaczony dla 4 osób, które mogą podróżować z prędkością przelotową 290 km/h, kosztuje w wersji podstawowej jedynie ok. 215 tys. USD / Zdjęcie: Arpingstone

Jeszcze w sierpniu 2008 Cirrus Design zatrudniała ponad 1300 pracowników. Rok wcześniej zbudowali oni 710 popularnych samolotów sportowo-turystycznych rodziny SR20 i SR22 (zobacz: Wytwórnie samolotów lekkich w 2007).

We wrześniu przeprowadzono pierwszą redukcję, żegnając 102 osoby, co było podyktowane ogólnym zmniejszeniem zapotrzebowania na samoloty tłokowe. Miesiąc później zwolniono 105 pracowników, z powodu skutków kryzysu bankowego (zobacz: Kolejne zwolnienia w Cirrusie). Jednocześnie zmniejszono długość tygodnia pracy, pierwotnie do 4, a później do 3 dni. Kiedy i to okazało się niewystarczające, pod koniec listopada przerwano budowę samolotów i zwolniono czasowo aż 335 osób - wszystkich z linii produkcyjnej. W pracy pozostało więc ponad 670 osób, w tym zespół, opracowujący bardzo lekki odrzutowiec Vision.

Na początku roku większość ze zwolnionych w listopadzie pracowników wezwano do zakładu. Dzisiaj rozpoczęli oni przygotowania do wznowienia produkcji. Mimo, że był to krok zapowiadany w momencie wysłania na przestój, wywołał on spory, pozytywny oddźwięk w branży. Świadczy bowiem o wzroście pozytywnych nastrojów, wśród producentów lotnictwa ogólnego. Wielu było przeświadczonych, że przerwa potrwa dłużej. Pamiętać należy, że przerwa dotknęła również poddostawców, którzy również zmuszeni byli do zastosowania przestojów i zwolnień.

Władze Cirrusa zapowiadają, że tempo produkcji będzie niższe niż w 2008. Ma wynosić 8 egz. tygodniowo. Pozwala to szacować tegoroczną produkcję na poziomie 400-450 samolotów, co oznacza spadek o ok. 40%.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.