Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy F-35A zmontowany w Japonii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 czerwca 2017

W zakładach Mitsubishi Heavy Industries w Nagoi zaprezentowano pierwszy samolot wielozadaniowy F-35A Lightning II zmontowany w Japonii.

Pierwszy F-35A (AX-5) zmontowany w Japonii przeznaczony jest dla rodzimych wojsk lotniczych / Zdjęcie: Thinh Nguyen, Lockheed Martin

Wczoraj w leżących w Nagoi zakładach Komaki South koncernu Mitsubishi Heavy Industries (MHI) zorganizowano uroczystą prezentację pierwszego samolotu wielozadaniowego F-35A Lightning II zmontowanego w Japonii. Wzięło w niej udział ok. 200 oficjeli z sił zbrojnych i przemysłu lotniczego i obronnego w tym wiceminister obrony Japonii Kenji Wakamiya, szef sztabu Kōkū Jieitai (Japońskich Wojsk Lotniczych Samoobrony) gen. Yoshiyuki Sugiyama, dowódca U.S. Forces Japan i 5th Air Force gen. broni Jerry Martinez, szef programu F-35 wadm. Mat Winter, dyrektor Agencji zarządzania kontraktami obronnymi wadm. Dave Lewis, starszy wiceprezes MHI Naohiko Abe i wiceprezes wykonawczy Lockheed Martin Aeronautics Orlando Carvalho.

Pierwszy japoński F-35A jest dowodem na globalny charakter tego programu. Miejscowe nowoczesne zakłady, mające utalentowanych i zmotywowanych pracowników, pozwolą nam wykorzystać unikalne talenty i wiedzę techniczną, aby produkować najlepszy w świecie wielozadaniowy samolot bojowy. F-35 zwiększy siłę naszych sojuszy obronnych i umocni długowieczne więzy z naszymi sojusznikami dzięki szkoleniom, ćwiczeniom i współpracy wojskowej – powiedział wadm. Winter

Opierając się na trwałych relacjach z japońskim przemysłem, jesteśmy w pełni zaangażowani w nasze partnerstwo produkowania F-35 z MHI i nasze wsparcie dla japońskiego Ministerstwa Obrony. Fachowcy, dzięki którym możliwe było osiągnięcie tego  przełomowego momentu znają z pierwszej ręki zdolności F-35 i sposób, w jaki ten samolot wzmocni sojusz USA i Japonii i zapewni, że pozostaje on silny przez następne dziesięciolecia – dodał Orlando Carvalho.

Departament Obrony USA zdecydował w 2014, że zakłady Komaki South będą ośrodkiem obsługi, napraw, przeglądów i modernizacji płatowców i silników F-35 eksploatowanych przez kraje północno-wschodniej Azji. MHI, IHI Corporation i Mitsubishi Electric wytwarzają ok. 40% konstrukcji samolotów przeznaczonych dla rodzimych wojsk lotniczych. MHI jest producentem elementów płatowca, IHI odpowiada za montaż silnika, a Mitsubishi Electric – za  układy i podzespoły elektroniczne. Dodatkowo Waszyngton i Lockheed Martin wyraziły zgodę, aby trzy w/w przedsiębiorstwa zajmowały się produkcją, montażem ostatecznym i sprawdzeniem skrzydeł, usterzenia i tylnej części kadłuba.

Rząd w Tokio zdecydował się na zakup 42 F-35A pod koniec 2011. Japonia wybrała ten typ ze względu możliwości pozyskania technologii stealth, które pozwolą na dopracowanie własnego samolotu wielozadaniowego Mitsubishi Shinshin, będącego odpowiednikiem F-22A Raptor (Oblot X-2, 2016-04-25). Kilkanaście dni temu, 20 maja, w bazie US Air Force Luke, dwaj pierwsi piloci Kōkū Jieitai ukończyli szkolenie na F-35A (Japoński F-35A przybył do bazy Luke, 2016-11-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.