Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dojrzałe cyfrowo lotnictwo

Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, 12 czerwca 2017

Badanie IFS ukazuje ogromne różnice w dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw: najbardziej postępowy jest przemysł lotniczy, sektor ropy i gazu daleko w tyle. Big Data, systemy ERP i Internet rzeczy to główne obszary inwestycji związane z transformacją cyfrową, ale jedno na trzy przedsiębiorstwa jest nieprzygotowane do tego typu działań z powodu braku odpowiedniej kadry.

IFS, globalny dostawca oprogramowania dla przedsiębiorstw, publikuje wyniki ankiety na temat zmian cyfrowych (Digital Change Survey), w której wzięło udział 750 osób decyzyjnych z 16 krajów. Celem badania była ocena dojrzałości transformacji cyfrowej w branżach, takich jak produkcja, sektor ropy i gazu, lotnictwo, sektor konstrukcyjno-budowlany oraz usługi. Kraje, które wzięły udział w badaniu, to: Stany Zjednoczone Ameryki, Kanada, Wielka Brytania, Szwecja, Niemcy, Francja, Chiny, Japonia, Australia, Norwegia, Dania, Holandia, Hiszpania, Polska, państwa Bliskiego Wschodu i Indie (Avinor inwestuje w IFS Applications, 2017-03-13).

Blisko 90% przedsiębiorstw posiada odpowiednią lub sprzyjającą podstawę do transformacji cyfrowej, wykazując dużą motywację inwestycyjną i chęć rozwoju w celu utrzymania konkurencyjności oraz napędzenia wzrostu. Trzema głównymi obszarami inwestycyjnymi wybieranymi przez przedsiębiorstwa był IoT (Internet rzeczy), ERP (planowanie zasobów przedsiębiorstwa) oraz zbiory Big Data (duże, zmienne i różnorodne zbiory danych, których przetwarzanie i analiza jest trudna, ale jednocześnie wartościowa, ponieważ może prowadzić do zdobycia nowej wiedzy) i analityka biznesowa.

Wyraźnie widać, że przedsiębiorstwa rozumieją potrzebę skoncentrowania działań na transformacji cyfrowej. Technologie takie, jak Big Data i analityka biznesowa, planowanie zasobów przedsiębiorstwa oraz Internet rzeczy są kluczowymi czynnikami decydującymi o powodzeniu transformacji przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa muszą wdrażać innowacyjne technologie odpowiadające ich branżowej wiedzy fachowej, by odnieść sukces na rynku i zyskać konkurencyjność. To właśnie to połączenie czyni transformację cyfrową zjawiskiem o tak wielkim znaczeniu – powiedział Antony Bourne, wiceprezes IFS ds. globalnych rozwiązań dla przemysłu.

Niepokoi fakt, że ponad 34% przedsiębiorstw zgłosiło niewielkie, bądź całkowite nieprzygotowanie do transformacji cyfrowej z powodu braku talentów. Jak się okazało, największy deficyt utalentowanej kadry charakteryzuje obszary powiązane z analityką biznesową (40%) i cyberbezpieczeństwem (39%). Inne niepokojące obszary to sztuczna inteligencja i robotyka (30%), zbiory Big Data (24%) oraz technologie chmurowe (21%).

Pomimo faktu, że nowe technologie stanowią klucz do transformacji cyfrowej, wyraźnie widać, że zmiana sposobu komunikacji i dostęp do utalentowanej kadry to główny katalizator sukcesu. Niestety ponad jedno na trzy przedsiębiorstwa nie dysponuje personelem wykwalifikowanym pod kątem zarządzania transformacją cyfrową. Te organizacje muszą się skupić na planowaniu inwestycji w konkretnych fachowców, by móc określić, jakie role są najważniejsze w odniesieniu do sukcesu ich przedsiębiorstwa. Następnie muszą znaleźć i przyciągnąć nowe talenty, jak również odpowiednio wyszkolić pozyskany już personel – dodał Antony Bourne.

Inwestycje w IoT w sektorze przemysłowym cechuje doskonały wskaźnik zwrotu z inwestycji, stanowiący siłę napędową odpowiednich działań. Jednak, jak wynika z badania IFS, brak talentów wstrzymuje działania. Dlatego przedsiębiorstwa korzystające z Internetu rzeczy współpracują z IFS oferującym wiodące rozwiązania z zakresu IoT – stwierdził Ralph Rio, wiceprezes ds. oprogramowania dla przedsiębiorstw w ARC Advisory Group.

Jeśli chodzi o dojrzałość transformacji cyfrowej na poziomie organizacji, 31% respondentów uplasowało swoje przedsiębiorstwo na jednym z dwóch najwyższych poziomów dojrzałości w pięciostopniowej skali. Sektor lotniczy okazał się najbardziej postępowy – 44% respondentów uważa swoje przedsiębiorstwa za przygotowane do czerpania korzyści z transformacji cyfrowej. Zaraz za nim uplasował się przemysł konstrukcyjno-budowlany – 39% respondentów określiło swoje przedsiębiorstwa jako cyfrowo dojrzałe. Na końcu zestawienia uplasował się sektor ropy i gazu – zaledwie 19% respondentów określiło swoje przedsiębiorstwa jako zdolne do czerpania korzyści z transformacji cyfrowej.

Różnice w cyfrowej dojrzałości poszczególnych branż są zauważalne. Wysoce konkurencyjna specyfika sektora lotnictwa i wysoki wskaźnik innowacji technologicznych (predykcyjna obsługa techniczna, druk 3D w produkcji części zamiennych itp.) stanowią główną siłę napędową pomyślnej transformacji cyfrowej przedsiębiorstw – podkreślił Antony Bourne (IFS Application dla MEPC, 2016-12-22).

43% respondentów zidentyfikowało efektywność procesów wewnętrznych jako główną siłę napędową transformacji cyfrowej. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się kolejno: zwiększenie tempa opracowywania innowacji (29%) i możliwość rozwoju na nowych rynkach (28%). Pomimo skomplikowanej natury praktycznej i technicznej jako główny czynnik zidentyfikowano człowieka: niechęć do zmian – 42%. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się bardziej konkretne: zagrożenia / obawy związane z bezpieczeństwem (39%) i brak prawidłowego modelu organizacyjnego i modelu zarządzania (38%).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.