Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy okręt podwodny Malezji

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 29 stycznia 2009

27 stycznia w Tulonie odbyła się uroczystość przekazania marynarce wojennej Malezji pierwszego w jej historii okrętu podwodnego, KD Tunku Abdul Rahman, typu Scorpene.


KD Tunku Abdul Rahman w czasie prób morskich, w pobliżu Lorient. Zakup pierwszych dwóch okrętów podwodnych wpisuje się w szerszy plan modernizacji malezyjskiej floty. Zakłada on pozyskanie do 2020 6 fregat i tyleż okrętów podwodnych, jak również przynajmniej 12 okrętów patrolowych. Część tych planów została zrealizowana. Dotyczy to pozyskania lub zamówienia 2 OP, 4 fregat i 6 okrętów patrolowych / Zdjęcie: Pline

Malezyjczycy zamówili dwa okręty typu Scorpene w 2002. Prace podzielono - jak w przypadku podobnej umowy z Chile - między konsorcjum producentów: francuską DCNS i hiszpańską Navantię. Pierwsza odpowiada za przednią część okrętu, druga - tylnią.

Francuzi zwodowali KD Tunku Abdul Rahman w październiku 2007, w Cherbourgu, natomiast Hiszpanie KD Tun Razak - w Cartagenie, 8 sierpnia 2008 (zobacz: Drugi Scorpene dla Malezji).

Wtorkowa uroczystość w Tulonie zgromadziła licznych gości, w tym szefa sztabu marynarki wojennej Malezji, adm. Dato'Sri Aziz Hj Jaafara. Zakończyła ona okres prób morskich, w trakcie których dokonano m.in. próbnego odpalenia ciężkich, kierowanych przewodowo torped Black Shark i pocisków przeciwokrętowych Exocet SM-39.

Okręt trafi do Malezji na początku drugiej połowy bieżącego roku. Jednostka budowana przez Hiszpanów - kilka miesięcy później, w listopadzie-grudniu.

Jednocześnie kończy się trening malezyjskich marynarzy. Od 2005, w centrum szkolenia morskiego w Breście, wykorzystując wycofany ze służby okręt podwodny typu Agosta, przeszkolono 146 Malezyjczyków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.