Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Umowa w sprawie bomb Mk 82

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 listopada 2017

W siedzibie Zakładów Chemicznych Nitro-Chem w Bydgoszczy podpisana została dziś umowa na produkcję bomb lotniczych rodziny Mk 82, stanowiących uzbrojeniu wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Block 52+, będących w wyposażeniu Sił Powietrznych RP. Umowa realizowana będzie wspólnie  z przedsiębiorstwem RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence –  certyfikowanym i uznanym w świecie producentem bomb lotniczych.

Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą lotniczą stosowaną jako uzbrojenie samolotów F-16 / Zdjęcie: US Air Force

Bomba lotnicza Mk 82 ogólnego przeznaczenia jest najpopularniejszą bombą lotniczą stosowaną jako uzbrojenie samolotów F-16. Służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W kompletacji bomby Mk 82 znajdują się głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący oraz pomniejsze akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości podwieszenia pod belki bombowe samolotu (ucha nośne). Produkowane w Polsce bomby będą spełniały wysokie wymagania jakościowe i będzie mogła zostać użyta w nowoczesnych kierowanych bombach lotniczych (np. GBU-12 i GBU-38).

Umowa jest konsekwencją podpisania w maju 2017 listu intencyjnego w sprawie współpracy przy produkcji w Polsce standardowych bomb lotniczych NATO rodziny Mk 80. Realizacja zamówienia przewiduje transfer technologii, jak również certyfikację procesu produkcji. Zapewni to pełną wymienność z produktem włoskim oraz kompatybilność z systemami naprowadzania bomb kierowanych, np. produkowanych przez Raytheona (Porozumienie w sprawie produkcji bomb, 2017-05-18).

Rozpoczęcie produkcji w Polsce wzmocni bezpieczeństwo państwa poprzez m.in. zbudowanie zdolności do produkcji krajowej i potencjalny eksport na rynki trzecie. Nitro-Chem realizuje w ten sposób strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. W najbliższym czasie Nitro-Chem będzie mógł oferować bomby Mk 82 w postępowaniach na dostawy tego uzbrojenia dla Sił Powietrznych RP.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.