Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia poszukuje pocisków manewrujących

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 grudnia 2017

Rząd w Tokio rozważa wprowadzenie do wyposażenia Kōkū Jieitai(wojsk lotniczych samoobrony) pocisków manewrujących, zdolnych do zwalczania celów lądowych i morskich. Głównym celem pozyskania takiego uzbrojenia ma być odstraszanie potencjalnego przeciwnika, czyli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Jako nosiciele pocisków manewrujących postrzegane są samoloty bojowe F-15J/DJ, po odpowiednich modyfikacjach / Zdjęcie: MO Japonii

Japończycy biorą pod uwagę JASSM-ER, którego zasięg według oficjalnych źródeł wynosi ponad 920 km. Oznacza to, że Kōkū Jieitai będą w stanie zaatakować KRL-D z przestrzeni powietrznej nad Morzem Japońskim. Jednak żaden z samolotów bojowych japońskich wojsk lotniczych samoobrony nie jest przystosowany do przenoszenia JASSM-ER – w tym celu konieczne byłoby zmodyfikowanie Boeingów F-15J/DJ.

Zakup JASSM-ER ma być rozwiązaniem przejściowym. Jak podaje Yomiuri Shimbun, Ministerstwo Obrony Japonii nie wnosi o uwzględnienie kosztów zakupu pocisków manewrujących w swoim wniosku na rok budżetowy 2018. Jednak źródło rządowe poinformowało, że ministerstwo finalizuje uzgodnienia dotyczące kosztów badań nad modyfikacjami samolotów w celu wprowadzenia ich do budżetu na 2018 (Nowe skrzydła JASSM-ER, 2017-07-20).

Oprócz tego japoński resort obrony zamierza w przyszłym roku rozpocząć prace badawczo-rozwojowe związane z nowymi rodzimymi pociskami manewrującymi, które mogłyby zwalczać cele lądowe i morskie. Plany zakładają, że próby uzbrojenia zakończą się w roku budżetowym 2022, a wprowadzenie go do wyposażenia Kōkū Jieitai potrwa kilka kolejnych lat.

Niedawno japońskie media ujawniły, że w ramach wspólnego przedsięwzięcia Mitsubishi Electric dostarczy nowy radiolokator dla pocisku dalekiego zasięgu powietrze-powietrze MBDA Meteor. Budowa prototypu nowego pocisku rozpocznie się w przyszłym roku, a próbne strzelania mają być przeprowadzone w 2023 w W. Brytanii. Następnie Londyn i Tokio podejmą decyzję o rozpoczęciu produkcji seryjnej nowego pocisku, który stanowić ma uzbrojenie brytyjskich i japońskich samolotów wielozadaniowych F-35 (Pierwszy F-35A zmontowany w Japonii, 2017-06-06, Japonia i W. Brytania zacieśniają relacje, 2016-01-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2018 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.