Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbia zwiększa wydatki obronne

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 grudnia 2017

Budżet obronny Serbii na 2018 zostanie zwiększony, uwzględniając wzrost wydatków na inwestycje wojskowe, co pozwoli na pozyskanie dodatkowych systemów uzbrojenia dla wojsk lotniczych i obrony lotniczej tego państwa.

Władze Serbii zamierzają zwiększyć budżet obronny państwa na 2018, jednocześnie zmieniając strukturę wydatkowania, w której coraz większą rolę będą odgrywać inwestycje w modernizację obecnie eksploatowanego lub zakup nowego sprzętu wojskowego / Zdjęcie: MO Serbii

Budżet obronny Serbii ma wzrosnąć w 2018 o 11,6 mld RSD (407 mln zł), tj. o 19,7% i wyniesie 70,5 mld RSD (2,4 mld zł). Aż 13,2 mld RSD (463 mln zł) zostanie przeznaczonych na modernizację serbskich sił zbrojnych, co oznacza wzost o 9 mld RSD (315 mln zł) w porównaniu do br. Ponadto, 1,1 mld RSD (38,5 mln zł) zostanie przeznaczonych na programy badawczo-rozwojowe.

Priorytetem w budżecie obronnym na przyszły rok będzie modernizacja serbskich wojsk lotniczych i obrony powietrznej (Serbia zmodernizuje obronę powietrzną , 2017-10-16). Znajdą się w nim środki na sfinansowanie zakupu śmigłowców wielozadaniowych Airbus Helicopters H145M (Serbia kupuje H145M, 2016-12-30) oraz przegląd remontowy i modernizację floty dziesięciu samolotów myśliwskich MiG-29 (Prezentacja nowych serbskich MiGów-29, 2017-10-20).

Prezydent Serbii i zwierzchnik sił zbrojnych tego państwa, Aleksandar Vucic, poinformował 1 grudnia, że władze w Belgradzie prowadzą rozmowy z przedstawicielami Rosoboronexportu w sprawie zakupu sześciu uzbrojonych śmigłowców Mi-17. Nowe wiropłaty uzupełniłyby parę Mi-17W-5 pozyskanych przez Serbię w czerwcu 2016 za cenę jednostkową 12,5 mln USD (ok. 45 mln zl, Serbia odbiera nowe Mi-17, 2016-06-28).

Vucic poinformował ponadto, że do 2019 Airbus Helicopters ma dostarczyć Serbii wspomniane dziewięć śmigłowców H145M. Sześć wiropłatów zostanie przekazanych wojskom lotniczym i obrony powietrznej, z których cztery będą wyposażone w zintegrowany system uzbrojenia HForce, którego Belgrad będzie pierwszym użytkownikiem (Próby H145M z HForce, 2017-11-09). Kolejne trzy zasilą flotę śmigłowców Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Prezydent Vucic przypomniał również o celu, jakim jest zwiększenie środków przeznaczonych w budżecie obronnym państwa na wydatki inwestycyjne z 14% do 20%. Dodał ponadto, że w 2018 poziom wydatkowania na inwestycje związane z obronnością powinien przekroczyć 25%.

Zapytany o to, czy Serbia negocjuje z Białorusią zakup systemów obrony powietrznej, Vucic odpowiedział, że tak, dodając jednocześnie w tej sprawie rząd w Belgradzie negocjuje nie tylko z władzami białoruskimi, ale także partnerami z Rosji i kilku innych państw. Jak zaznaczył, w niektórych kwestiach negocjacje zbliżają się do końca.

Oświadczenie prezydenta miało potwierdzić wcześniejsze doniesienia serbskiej prasy, według których rząd w Belgradzie prowadzi zaawansowane rozmowy z Mińskiem w sprawie zakupu co najmniej sześciu dodatkowych samolotów bojowych MiG-29, a także systemów obrony powietrznej 9K37 Buk i S-300. W ramach ustalanego porozumienia przedsiębiorstwa z Rosji i Białorusi miałyby otrzymać zlecenia na dokonanie przeglądu remontowego i modernizacji pozyskiwanych systemów uzbrojenia.

Władze Serbii nie ukrywają, że ich celem jest dysponowanie armią zdolną do projekcji odpowiedniej siły wojskowej w odniesieniu do pozostałych państw regionu i jednym z warunków osiągniecia tego celu jest bliska współpraca wojskowa z Rosją. Przykładem dobrych relacji między partnerami jest utworzenie Rosyjsko-Serbskiego Centrum Humanitarnego w miejscowości Nisz i przekazanie Serbom sześciu samolotów myśliwskich MiG-29 (FR dostarczyła Serbii MiGi-29, 2017-10-10).

Oczekuje się, że w 2018 serbskie siły zbrojne otrzymają od Rosji kolejne wsparcie w postaci trzydziestu czołgów podstawowych T-72 i tylu samo opancerzonych samochodów rozpoznawczych BRDM-2. Ponadto, Serbowie mają otrzymać pojedynczy samolot transportowy An-26.

W ostatnim czasie poinformowano również o postępach w przekształceniu serbskich zakładów lotniczych Moma Stanojlovic w Batajnicy w centrum obsługowe śmigłowców rodziny Mi-8/17/171. Pierwszym klientem centrum jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Macedonii, które zleciło Serbom dokonanie przeglądu remontowego trzech śmigłowców, pary Mi-171 i pojedynczego Mi-17W-5. Swój udział w przedsięwzięciu będą miały państwowe zakłady lotnicze z Rosji.

Na podstawie informacji Igora Bozinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.