Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy robot pirotechniczny w Balicach

Lotnictwo cywilne, Służby państwowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 grudnia 2017

12 grudnia placówka Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice otrzymała nowoczesnego robota pirotechnicznego IBIS.

W uroczystości przekazania nowego robota wzięli udział (od prawej): dyrektor Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP prof. Piotr Szynkarczyk, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Stanisław Laciuga, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Komendant Placówki Straży Granicznej w Krakowie-Balicach ppłk Katarzyna Jurkowska, prezes Zarządu MPL Kraków Balice im. Jana Pawła II Radosław Włoszek i funkcjonariusze Straży Granicznej / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Zakupione z rezerwy celowej budżetu państwa urządzenie o wartości ponad 1 mln zł zostało przekazane przez Wojewodę Małopolskiego Piotra Ćwika.  Nowy robot, o którego wzbogaciła się dzisiaj Placówka Straży Granicznej w Krakowie-Balicach podniesie poziom bezpieczeństwa na lotnisku. Jest to tym bardziej ważne, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów w komunikacji lotniczej spoczywa na Straży Granicznej każdego dnia – powiedział podczas uroczystego przekazania IBIS-a Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej (KaOSG) z siedzibą w Nowym Sączu ppłk SG Stanisław Laciuga.

IBIS to sterowany bezprzewodowo sześciokołowy pojazd o masie 315 kg, produkowany w Polsce przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Jego projekt powstał w wyniku projektu badawczego, a całkowity czas realizacji z budową prototypu włącznie zajął ponad 2 lata.

Dzięki niezależnemu napędowi na każde z kół IBIS może poruszać się z prędkością do 10 km/h i w trudnym terenie o nachyleniu do 30°. Jest wyposażony w długi wielofunkcyjny wysięgnik (ramię wysuwane na 3 m w pionie i ponad 2,5 m w poziomie), może pracować w różnych temperaturach i w różnych warunkach pogodowych do 4 h bez ładowania akumulatora.

Robot jest sterowany zdalnie z przenośnego stanowiska, na które przekazywany jest obraz z 4 kamer i odczyty z czujników. Dzięki kamerze rentgenowskiej można najpierw prześwietlić podejrzany bagaż i rozpoznać stan zagrożenia, a następnie za pomocą chwytaka przetransportować go do pojemnika do przewozu materiałów wybuchowych lub w miejsce, gdzie można go zniszczyć za pomocą wyrzutnika pirotechnicznego, strzelającego do podejrzanej paczki strumieniem wody pod bardzo dużym ciśnieniem, który rozrywa ładunek wybuchowy, zanim dojdzie do jego eksplozji.

Taki robot w sytuacjach zagrożenia życia będzie dla nas olbrzymim wsparciem, podniesie 50-kg bagaż, a nawet potrafi odciągnąć pirotechnika lub pojazd ze strefy bezpośredniego zagrożenia, nie narażając innych osób – powiedział kpt. Artur Moskalik ze Straży Granicznej.

Podczas uroczystości przekazania robota IBIS zaprezentowano jego możliwości operacyjne w zakresie zabezpieczania bagażu, w którym może znajdować się ładunek wybuchowy. Scenariusz tego wydarzenia odtwarzał realną sytuację, podobną do jakiej doszło latem br., kiedy to jeden z pasażerów zadeklarował, że w bagażu ma niebezpieczne przedmioty. Na szczęście wówczas okazało się, że nie było to prawdą, niemniej jednak sytuacja wymagała uruchomienia wszelkich procedur przewidzianych w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

Na lotniskach całego świata pozostawione bez opieki bagaże i podejrzane przedmioty stanowią poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Każdy z nich może być źródłem potencjalnego zagrożenia bombowego i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników, niejednokrotnie narażających własne zdrowie i życie. W tym roku na krakowskim lotnisku odnotowano już ponad 140 takich przypadków.

W Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach wsparciem dla funkcjonariuszy były dotychczas: przenośna prześwietlarka rentgenowska, antywybuchowe kombinezony, beczka pirotechniczna i robot pirotechniczny Vanguard, o mniejszych gabarytach i możliwościach. Roboty IBIS znajdują się już w wyposażeniu m.in. lotniska we Wrocławiu i portu morskiego w Gdańsku.

Karpacki Oddział Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu został utworzony 16 maja 2016. Jego zasięg działania początkowo obejmował województwo małopolskie, a od 1 listopada 2017 został rozszerzony także województwo świętokrzyskie. Placówki KaOSG są zlokalizowane w Krakowie-Balicach, Tarnowie, Zakopanem i Kielcach. Do ich zadań należy ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń, a także ściganie ich sprawców w zakresie kompetencji SG oraz przeprowadzanie kontroli legalności: wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców i powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom (Więcej Ibisów na polskich lotniskach , 2016-12-06).

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.