Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie zaopatrują talibów

Strategia i polityka, 13 lutego 2009

Według GAO, parlamentarnego biura kontroli rządu, dziesiątki tysięcy sztuk amerykańskiego uzbrojenia strzeleckiego, a nawet granatników przeciwpancernych i moździerzy, może znajdować się w rękach partyzantów irackich i afgańskich. Z magazynów sił rządowych obu krajów zginęło ok. 300 tys. sztuk broni.

Ostatni raport GAO ujawnia, że między 2004 a 2008, siły bezpieczeństwa Afganistanu otrzymały 242 tys. egz. amerykańskiego uzbrojenia. Obecnie nie można określić, co stało się z 87 tys. sztuk broni. Dotyczy to szczególnie karabinków automatycznych i pistoletów, ale również całego wachlarza broni zespołowych, od rkm, przez granatniki przeciwpancerne, po moździerze. Nie wiadomo również, co stało się z 2410 goglami noktowizyjnymi.

Nie ma natomiast praktycznie żadnej kontroli nad 135 tys. egz. broni dostarczonymi wcześniej przez sojuszników USA, głównie z państw byłego bloku wschodniego.

Bryan Whitman, rzecznik prasowy Pentagonu poinformował, że wszczęto już postępowanie, które ma doprowadzić do lokalizacji wszystkich egz. uzbrojenia, posługując się ich numerami seryjnymi. Analitycy GAO wytknęli jednak resortowi obrony, że zaniedbał on tego obowiązku wcześniej, podobnie, jak kontroli magazynów zbrojeniowych afgańskich sił bezpieczeństwa. Przyczyniły się do tego również stwierdzone braki kadrowe służb, odpowiedzialnych za przekazywanie sprzętu wojskowego.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że duża część broni została rozkradziona i sprzedana, także partyzantom. Przypadkowe kontrole urzędników GAO w Afganistanie wykazały np., że główny magazyn armii afgańskiej w Kabulu był praktycznie niestrzeżony - część warty spała, części w ogóle nie było na stanowiskach. Przeprowadzony natychmiast pobieżny spis, wykazał brak 47 pistoletów... Jeszcze gorzej przedstawi się stan zabezpieczeń w magazynach policji. W jednym z posterunków na północy kraju, jedyną przeszkodę przed ewentualną kradzieżą przechowywanej broni stanowiły drewniane drzwi i miniaturowa kłódka.

W Iraku, gdzie dostawy broni były o wiele większe, brakuje ok. 200 tys. sztuk broni. Pentagon ujawnił, że np. skradzione karabinki automatyczne były później wykorzystywane do ataków na siły koalicyjne (zobacz: Marnotrawstwo, defraudacje, nadużycia).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2025 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.