Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zapytania ofertowe w sprawie HX

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 30 kwietnia 2018

27 kwietnia fińskie Dowództwo Logistyki Sił Zbrojnych, po otrzymaniu upoważnienia od  ministra obrony Jussi Niinistö, wysłało zapytanie ofertowe dotyczące programu HX do władz Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Stanów Zjednoczonych Ameryki, w celu przekazania go do spółek, które odpowiedziały na wcześniejsze zapytanie o informacje (64 nowe samoloty dla Finlandii , 2017-11-27).

Wybór nowych samolotów, które zastąpią używane przez Finlandię Hornety, ma nastąpić w 2021 / Zdjęcie: Ilmavoimat

Ministerstwo Obrony Finlandii zamierza zakupić w ramach konkursu HX 64 nowe wielozadaniowe samoloty bojowe, które zastąpią w służbie używane przez Ilmavoimat (wojska lotnicze) od początku lat 1990. samoloty F-18 Hornet. Pod uwagę brane są: Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-35A i Saab Gripen.

Rząd w Helsinkach chce nabyć razem z samolotami także uzbrojenie, urządzenia szkoleniowe, wyposażenie obsługowe i do prób oraz części zamienne. W celu zmniejszenia ryzyka związanego z integracją różnych urządzeń, oferenci proszeni są o dostarczenie kompleksowych rozwiązań spełniających wymogi operacyjne Ilmavoimat. Każdy oferent jest odpowiedzialny, wraz ze swoim rządem, za dostarczenie kompletnego pakietu obejmującego uzbrojenie, wyposażenie i systemy, integrację systemów i systemy wsparcia misji. Przy wyborze nowego samolotu Finowie wezmą pod uwagę: zdolności bojowe, bezpieczeństwo dostaw, zakres współpracy przemysłowej, cenę oraz wpływ zakupu na politykę bezpieczeństwa i obronności.

Ocena zdolności wojskowych zostanie przeprowadzona na podstawie pięciu scenariuszy: zwalczania celów powietrznych, zwalczania celów lądowych, zwalczania celów morskich, misji wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznania oraz uderzenia dalekiego zasięgu. Zdolności wojskowe to jedyny obszar decyzyjny, w którym kandydaci będą porównywani bezpośrednio.

Ocenie zostanie poddana również zdolność samolotów do działania w różnych bazach operacyjnych w różnych lokalizacjach. Oferent powinien zapewnić także współpracę przemysłową i bezpieczeństwo dostaw w kraju w celu umożliwienia działania w czasie wojny. Wymagania te będą oceniane jako spełnione / niespełnione. Koszty eksploatacji samolotów pokrywane będą z budżetu rządu w Helsinkach.

Procedura przetargowa programu HX podzielona jest na kilka etapów. Zapytanie ofertowe, które zostało wysłane przed kilkoma dniami, rozpoczyna pierwszy etap negocjacji, podczas którego zostaną określone wstępne zakresy zamówień dla poszczególnych kandydatów. Następny etap rozpocznie się w drugiej połowie 2019. Podczas niego z każdym oferentem będzie negocjowany i ustalany ostateczny zakres zamówienia.

Złożenie ostatecznych ofert będzie wymagane w 2020, pod koniec drugiego etapu negocjacji. Rząd fiński dokona wyboru nowego wielozadaniowego samolotu bojowego dla Ilmavoimat w 2021. Plan przewiduje, że nowe samoloty pozostaną w służbie do 2060.

Minister Niinistö podjął decyzję o zobowiązaniu się oferentów do zapewnienia offsetu wynoszącego co najmniej 30% całkowitej wartości zamówienia, szacowanej na ok. 10 mld euro. Ma to być wystarczające do zapewnienia  zaangażowania krajowego przemysłu i bezpieczeństwa dostaw oraz wzmocnienia fińskiej bazy technologicznej i przemysłowej w dziedzinie obronności.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.