Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana próba BrahMosa

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 marca 2009

Naddźwiękowy pocisk samosterujący BrahMos Block II trafił w cel w czasie kolejnej próby na poligonie Pokhran na północy Indii.

Próbę przeprowadzono ok. 10:30. Pocisk przeleciał 50 km (zasięg BrahMosa wynosi 290 km) z prędkością Ma2 (maksymalna prędkość wynosi Ma2,8) w ok. 2,5 minuty.

Cel był skryty w odpowiednio modelowanej zabudowie miejskiej. System naprowadzania z GPS, INS i głowicą korelacyjną, wykrył go w warunkach aktywnych zakłóceń wśród innych podobnych obiektów. Tym razem nie zawiodło oprogramowanie i cel został trafiony. W czasie poprzedniej próby, w styczniu (Problemy z BrahMosem), cel został co prawda wykryty, ale błąd software'u spowodował, że pocisk przeleciał obok niego.

Od 2001 przeprowadzono 19 prób BrahMosa, a obecnie realizowane testy mają zdecydować o wprowadzeniu pocisku do produkcji seryjnej. Producent, spółka indyjsko-rosyjska BrahMos Airspace Ltd., zapowiada dostawę 240 pocisków zamówionych przez armię indyjską w ciągu 2 lat od rozpoczęcia realizacji kontraktu. Przedstawiciele armii są dość sceptycznie nastawieni do wyników dzisiejszej próby i zapowiadają jej uznanie za sukces po dokładnej analizie danych z całego lotu.

Armia indyjska zamówiła uzbrojenie dla dwóch pułków, które ma kosztować 83,52 mld rupii (1,74 mld USD). Pierwszą baterię pocisków BrahMos bazowania naziemnego (LACM) otrzymała w czerwcu 2007.

W 2013 mają rozpocząć się próby hiperdźwiękowego pocisku BrahMos 2. Ma on rozwijać prędkość Ma5-7.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.