Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostra krytyka Opłota

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 czerwca 2018

Czołgiści z 14. wołyńskiej brygady zmechanizowanej po raz drugi uczestniczyli w międzynarodowej rywalizacji NATO Strong Europe Tank Challenge, która odbyła się na poligonie Grafenwohr w Bawarii. Z dziewiętnastu po raz drugi w zawodach uczestniczyło pięciu z nich. Tak jak rok temu czołgistami dowodził kpt. Roman Bagajew. I to on opowiedział mediom, dlaczego Ukraińcy zajęli w zawodach ostatnie, ósme miejsce.

Ukraiński czołg T-84U Opłot podczas NATO Strong Europe Tank Challenge 2018  na poligonie Grafenwohr w Bawarii / Zdjęcie: MO Ukrainy

- Nic nie mogliśmy zrobić. Pojechaliśmy z czterema czołgami. W czasie operacji w natarciu udało się wystrzelić bez problemów tylko z jednego. W pozostałych nie udało się załadować armaty lub nie działały czujniki. Musieliśmy je przeładowywać ręcznie – powiedział Bagajew. – A jeśli by w walce? – słychać na jednym z nagrań, które udostępnił mediom ukraiński dowódca.

- Na każdy czołg dostaliśmy po 10 nabojów. W sumie udało nam się wystrzelić 16 z 40. W efekcie dostaliśmy tylko 208 punktów z 500 możliwych. Mechanicy z zakładów im. Małyszewa nie wierzyli, że dzieją się takie rzeczy. Nagraliśmy więc wszystko na video. Próbowali naprawiać, ale się nie udało – opowiadał kpt. Bagajew.

Cztery ukraińskie czołgi T-84U Opłot podczas NATO Strong Europe Tank Challenge / Zdjęcie: MO Ukrainy

Według Bagajewa, lepiej było podczas strzelań w obronie. – Było wówczas 28 celów do trafienia. Mimo, że jeden z czołgów w ogóle nie dał rady strzelać, trafiliśmy 21 z nich. Drużyny z dwóch państw trafiły do 24 celów, jednego – 22, a pozostałe po 20. Strzelaliśmy do celów z wkm-ów, ale to się nie liczyło...

Ukraińscy czołgiści rozpoczęli przygotowania do zawodów w styczniu. – Byliśmy wówczas na poligonie w Charkowie. Wtedy podjęto decyzję, że wystąpimy na T-84. Ale nie dostaliśmy ich od razu. Jeden trafił do nas w marcu. Wystrzelił 5 razy i się zepsuł. Zabrali go do naprawy. W zakładach nie pozwalali nam trenować – mówili, że nikt za to nie płaci. Raz pozwolili nam poćwiczyć na trenażerze – narzeka ukraiński dowódca. – Ani razu w czasie treningów się nie zdarzyło, że były sprawne wszystkie cztery czołgi. Nie było więc szans na zgranie załóg. Ostatni czołg dostaliśmy, gdy ładowaliśmy się na platformy, by jechać na zawody...

14. brygada jest uzbrojona w czołgi T-64BW. – Decyzja o wykorzystaniu w zawodach NATO T-84U Opłot zapadła na wysokim szczeblu. – W 2001 zbudowano 10 Opłotów. W eksploatacji pozostało ich 6 (pozostałe kupiły do testów USA, Opłot-T dla USA, 2018-03-03). Przed zawodami były przechowywane w zakładach im. Małyszewa. Nikt nie chciał wykonać ich przeglądu. W końcu zrealizowano przegląd ogólny – systemu kierowania ogniem nikt nie sprawdził. Z instalacji paliwowej ciekło strumieniami. By czołgi do zawodów usprawnić, części zapasowe braliśmy z pozostałych maszyn – ujawnił ukraińskie realia kpt. Bagajew.

Ukraińcy nieźle wypadli w konkurencjach, które nie zależały od sprawności technicznej czołgów. W identyfikacji sprzętu uzyskali 24 na 30 pkt, a w rozpoznaniu 42 na 45. W pomocy medycznej i naprawach uszkodzonych pojazdów zajęli zaś trzecie miejsce.

NATO Strong Europe Tank Challenge 2018 wygrali Niemcy na Leopardach 2A6 (1450 pkt.). Za nimi uplasowali się Szwedzi (Stridsvagn 122, 1411 pkt.), Austriacy (Leopard 2A4, 1321 pkt.) i Francuzi (Leclerc, 1186 pkt.). Polacy uplasowali się na piątym miejscu (Leopard 2A5, 1151 pkt.), najgorszym wśród załóg startujących na Leopardach. Szóste miejsce zajęli Brytyjczycy (Challenger, 1140 pkt.), a siódme Amerykanie (Abrams M1A2 SEP, 1100 pkt.), którzy wyprzedzili tylko... Ukraińców (Zakończono Tank Challenge 2018, 2018-06-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.