Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Renault FT-17 z Polski wyremontowany w Hiszpanii

Historia, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 07 października 2018

2 października w bazie El Goloso w Madrycie, siedzibie dowództwa 12. Brygady piechoty zmotoryzowanej Guadarrama XII, zademonstrowano wyremontowany czołg Renault FT-17. Jest on napędzany oryginalnym silnikiem o mocy 60 KM, pozwalającym na rozwijanie prędkości do 8 km/h. Remont czołgu rozpoczęto w czerwcu 2012 siłami 1. Ośrodka obsługi techniki pancernej (Parque Central de Mantenimiento de Sistemas Acorazados - PCMASA 1) przy współpracy z Instytutem historii wojskowości Ministerstwa Obrony Hiszpanii. W pracach, którymi kierował st. sierż. Alberto Ranero, uczestniczyło wielu wolontariuszy.

Wyremontowany czołg Renault FT-17 jest w pełni sprawny i może się poruszać z prędkością równą pierwotnej – do 8 km/h / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Wyremontowany właśnie czołg FT-17 wyprodukowano w 1918 w zakładach Renault w Billancourt. Do Hiszpanii trafił z Polski. Został zakupiony w czasie wojny domowej przez republikanów pod koniec 1936 wraz z 15 innymi czołgami tego typu (9 z działem i 7 z wkm), a dostarczony w marcu 1937 sowieckim statkiem Artiom.

Odrestaurowany czołg Renault FT-17 na tle obecnie używanego przez armię hiszpańską czołgu Leopard 2E / Zdjęcie: MO Hiszpanii

W 1937 czołg został zdobyty przez wojska rządowe. Przez pewien czas był używany jako szkolny (w 1939 armia hiszpańska dysponowała jeszcze – wyłącznie zdobycznymi – 10 FT-17, a ostatecznie wycofała je z użytkowania w 1947), a potem przechowywano go i prezentowano w różnych miejscach. Od 1987 do czasu rozpoczęcia remontu FT-17 stanowił pomnik w siedzibie Guadarrama XII (zastąpił w tej roli niepoprawny politycznie niemiecki PzKpfw IV).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.