Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie i chrzest holownika H-11 Bolko

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 października 2018

8 października w Gdańsku odbyła się uroczystość wodowania i chrztu holownika H-11 Bolko. Jest to pierwszy z sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP.

Ceremonia wodowania i chrztu holownika H-11 Bolko / Zdjęcia: Remontowa Shipbuilding

Uroczystość wodowania i chrztu holownika proj. B 860/1 budowanego dla 8. Flotylli Obrony Wybrzeża odbyła się w Gdańsku na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding (Położenie stępki holownika B860/1, 2018-01-24). W trakcie ceremonii matka chrzestna jednostki, p. Honorata Hyżyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w Lesznie, wypowiedziała słowa chrztu: Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Bolko, po czym nastąpiło symboliczne rozbicie butelki o burtę i wodowanie holownika.

Kontrakt na budowę sześciu holowników dla Marynarki Wojennej RP podpisano w czerwcu 2017 w wyniku rozstrzygnięcia przetargu pn. Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. Holownik (Nowe holowniki Marynarki Wojennej, 2017-06-21). Realizacja zamówienia dotyczy zaprojektowania i wybudowania jednostek pływających klasy holownik. Według obecnych planów pierwszy holownik serii trafi do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w 2019. Następna jednostka ma zostać przekazana 3. Flotylli Okrętów (Stępka pod drugi holownik typu B860, 2018-05-16), a kolejne do 2020 w kilkumiesięcznych sekwencjach na zmianę do obydwu flotylli.

Holowniki będą przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń i podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg ma wynosić ponad 35 t.

Nowe holowniki MW RP będą miały 29,2 m długości i 10,4 m szerokości. Wyporność wyniesie do 490 t. Załogę stanowić będzie 10 osób. Układ napędowy tworzyć mają dwa silniki główne o mocy 1200 kW każdy oraz dwa pędniki azymutalne o takiej samej mocy

Na podstawie informacji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.