Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ARX 160 przyjęty do uzbrojenia

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 01 kwietnia 2009

Włoska armia przyjęła do uzbrojenia karabinek automatyczny Beretta ARX 160. Pierwsza, licząca 1,6-tysiąca partia nowej broni ma trafić do jednostek Esercito Italiano zaangażowanych w misje poza granicami kraju.

5,56-mm karabinek automatyczny ARX 160 ma być uzbrojeniem włoskich żołnierzy przyszłości, w pierwszej kolejności jednak 1,6-tysiąca sztuk trafi w ręce oddziałów służących w Afganistanie i na innych misjach zagranicznych / Zdjęcie: MO Włoch

Jednym z elementów włoskiego programu żołnierza przyszłości, Soldato Futuro, jest nowa broń, która ma zastąpić wprowadzone w 1990 karabinki AR-70/90. Choć pierwsze, drewniane jeszcze modele, pokazano w 2005, to prototypy karabinka Beretta ARX 160 wraz z modułowym granatnikiem GLX 160, ładowanym przez przesunięcie lufy do przodu zostały zaprezentowane dopiero w 2008. Obecnie prezentowana broń pochodzi z pierwszej serii produkcyjnej, nieco zmodyfikowanej w stosunku do pierwotnie pokazywanych karabinków m.in. wprowadzono sześciopołożeniową kolbę w miejscu czteropołożeniowej, dopracowano ergonomię i funkcjonalność, zmiany objęły również konstrukcję wymiennych luf i innych mechanizmów.

Beretta ARX 160 z pierwszej serii produkcyjnej, odmiennej od dotyczas pokazywanych prototypów, wraz z modułowym granatnikiem GLX 160, ładowanym przez przesunięcie lufy do przodu / Zdjęcie: Beretta

Koszty stworzenia nowej broni szacowane są na cztery miliony euro, z czego część została wyłożona przez włoskie ministerstwo obrony. Całość prac projektowych oraz badań zajęła, jak podają Włosi, 70 tysięcy roboczogodzin, zaś z prototypów oddano pół miliona strzałów.

ARX-160 działa w oparciu o zasadę wykorzystania energii gazów odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, wykorzystuje układ z krótkim ruchem tłoka gazowego. Podstawowymi zespołami są komora zamkowa, lufa, suwadło z zamkiem oraz komora spustowa z gniazdem magazynka. Na całej długości monolitycznej komory zamkowej mieści się szyna montażowa, dwie krótsze można przymocować z boków, ostatnia zaś znajduje się w miejscu łoża - jest ona elementem prowadnicy na której montowany jest granatnik.

Karabinek ARX 160 częściowo rozłożony, zwraca uwagę szybkowymienna lufa / Zdjęcie: Beretta

ARX 160, w porównaniu z nowymi karabinkami, jak SCAR (zobacz SCAR - broń dla komandosa) czy polski MSBS-5,56 (zobacz Pierwszy pokaz MSBS-5,56), ma rzeczywiście szybkowymienną lufą - wystarczy zwolnić dwa zatrzaski, ulokowane za łożem, po obu stronach komory zamkowej, aby wysunąć lufę wraz z węzłem gazowym do przodu.

Komora zamkowa nowej Beretty / Zdjęcie: Beretta

Nad chwytem, po obu stronach komory spustowej, umieszczono skrzydełko bezpiecznika połączonego z przełącznikiem rodzaju ognia, z położeniami oznaczonymi S-1-R (zabezpieczony, ogień pojedynczy, ogień ciągły). Ukryty w osłonie spustu przycisk ma zdublowaną funkcję - pełni rolę zatrzasku magazynka i zatrzasku zwalniającego zespół ruchomy z tylnego położenia. Ponadto, po prawej stronie komory zamkowej, pod występem służącym do blokowania złożonej kolby znajduje się dodatkowa dźwignia zatrzasku magazynka (niedostępna, gdy kolba jest złożona).

Włoscy konstruktorzy położyli duży nacisk na ergonomię i funkcjonalność - karabinek jest w pełni dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych, wszystkie manipulatory są zdublowane. Rękojeść napinania również jest przestawna. Broń, tak samo jak Steyr AUG, czy rodzimy MSBS-5,56 (zobacz Pierwszy pokaz MSBS-5,56), wyposażona została w dwa okna wyrzutowe łusek umieszczone po obu stronach komory zamkowej. Żołnierz samodzielnie może zdecydować w którą stronę ma być wyrzucana łuska.

305- i 406-mm lufy nowej broni. Również i tutaj, w porównaniu z prototypami, wprowadzono wiele zmian / Zdjęcie: Beretta

ARX 160 występuje w trzech odmianach: subkarabinka z lufą długości 305 mm, karabinka podstawowego z 406-mm lufą (o masie 3,2 kg i długości całkowitej 920 mm z rozłożoną kolbą) i karabinka wyborowego z 406-mm ciężką lufą. Broń zasilana jest ze standardowych magazynków od M16. Po wymianie komory spustowej, zamka oraz lufy może strzelać amunicją 5,45 mm x 39, 6,8 mm x 43 lub 7,62 mm x 39. ARX 160 pozbawiony jest mechanicznych przyrządów celowniczych, jednak mogą być one mocowane na grzbietowej szynie montażowej. Broń wyposażona jest w składaną na prawą stronę, sześciopołożeniową kolbę o regulowanej długości.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.