Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy pokaz MSBS-5,56

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 12 grudnia 2008

11 grudnia, na terenie WAT odbyło się seminarium poświęcone wynikom pierwszego etapu rozwoju polskiego Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kal. 5,56 mm (MSBS-5,56), podczas którego zaprezentowano dwie makiety karabinków w układzie klasycznym oraz bezkolbowym.

Makieta karabinka standardowego w układzie bezkolbowym opracowanego w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kal. 5,56 mm (MSBS-5,56). W ciągu dwóch lat mają powstać dwa, w pełni funkcjonalne demonstratory technologii, z których Wojsko Polskie wybierze docelową konstrukcję

Na początku grudnia 2007 rozpoczął się, finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, projekt rozwojowy Opracowanie, wykonanie oraz badania konstrukcyjno-technologiczne karabinków standardowych (podstawowych) modułowego systemu broni strzeleckiej kalibru 5,56-mm dla Sił Zbrojnych RP. Projekt realizowany jest przez Zakład Konstrukcji Specjalnych ITU WMT Wojskowej Akademii Technicznej oraz Fabrykę Broni Łucznik-Radom, a w jego efekcie - do grudnia 2009 - mają powstać dwa demonstratory technologii, czyli karabinki zbudowane w układzie klasycznym i bezkolbowym, z których Siły Zbrojne RP wybiorą docelowy model. Jak na razie realizacja projektu przebiega zgodnie z założonym harmonogramem.

Makiety karabinków standardowych w bezkolbowym i klasycznym układzie konstrukcyjnym. Nietrudno dostrzec, że bazują na takiej samej komorze zamkowej

Podczas seminarium po raz pierwszy publicznie zaprezentowano makiety nowej broni. Niezależnie od układu konstrukcyjnego, karabinki działają na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez otwór w lufie, zastosowano krótki ruch tłoka gazowego. Ryglowanie realizowane jest za pomocą siedmioryglowego zamka obrotowego. Podstawowymi zespołami MSBS-5,56 są aluminiowa, monolityczna komora zamkowa, komora spustowa wykonana z tworzywa sztucznego, lufa, suwadło z zamkiem, urządzenie powrotne, kolba i łoże z szyną montażową. Jak sama nazwa wskazuje, broń dostosowana jest jedynie do naboju 5,56 mm x 45 NATO i zasilana z magazynków wymiennych z magazynkami od M16. Na całej długości grzbietu komory zamkowej znajduje się szyna uniwersalna montażowa (w przypadku karabinka bezkolbowego, jej tylna część zasłaniana jest maskownicą, zaś w przedniej części montowany jest chwyt transportowy z szyną do mocowania celowników optoelektronicznych), dodatkowe dwie szyny mogą być dokręcane w przedniej części. Komora ma dwa okna wyrzutowe łusek, z których nieużywane zasłaniane jest pokrywką, chroniącą przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń. Zamek jest przestawny, tak że możliwe jest wyrzucanie łusek na prawą lub lewą stronę. Wszystkie manipulatory są rozmieszczone symetrycznie po obu stronach komory, łącznie z zatrzaskiem zwalniającym blokadę zespołu ruchomego z tylnego położenia. Chwyt napinający jest przestawny, porusza się on podczas prowadzenia ognia wraz z suwadłem w wycięciu komory zamkowej.

Pierwsza makieta broni w układzie klasycznym prezentowana była z nowym celownikiem termowizyjnym CTS-1 opracowanym przez Instytut Optoelektroniki WAT i Przemysłowe Centrum Optyki

Lufa jest szybkowymienna (wymaga to odkręcenia jednej śruby imbusowej) - dla standardowego karabinka jej długość wynosi 406 mm. Można na niej umieścić wspornik do mocowania bagnetu, lub dodatkową, krótką szynę montażową. Na bazie jednej komory zamkowej planowane jest stworzenie pięciu odmian broni, z trzema długościami luf: subkarabinka, karabinka podstawowego, karabinka-granatnika, karabinka wyborowego i karabinka maszynowego.

Masa karabinka standardowego w układzie klasycznym około 3,7 kg, w układzie bezkolbowym 3,4 kg. Długość całkowita, odpowiednio 980 mm (z kolbą maksymalnie skróconą) i 720 mm, dla lufy długości 406 mm. Szybkostrzelność na poziomie 700-750 strz./min.

Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.