Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończono modernizację Charles de Gaulle

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 listopada 2018

Naval Group poinformowała o dostarczeniu marynarce wojennej Francji atomowego lotniskowca Charles de Gaulle, który przeszedł trwającą ponad rok modernizację.

Atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle w porcie morskim w Tulonie / Zdjęcie: Naval Group

Marine Nationale (marynarka wojenna Francji) odebrała atomowy lotniskowiec Charles de Gaulle (R91) po niemal dwóch latach od rozpoczęcia modernizacji. Odbiór lotniskowca poprzedziła seria testów morskich, które prowadzono jesienią nieopodal południowych wybrzeży kraju (Charles de Gaulle wyszedł w morze, 2018-09-16).

Program modernizacji, połączonej z wydłużeniem trwałości użytkowej Charles de Gaulle, objął montaż nowego systemu zarządzania walką i jego elementów składowych, w tym urządzeń obserwacyjnych, jak radary obserwacji przestrzeni powietrznej i nawigacyjny. Ponadto, pracownicy Naval Group przystosowali pokład lotniczy i hangary lotniskowca do stacjonowania zespołu lotniczego składającego się z samolotów bojowych Rafale M. Kolejne zmiany dotyczyły np. wymiany lub przebudowy elementów układu napędowego i sterowania (CdG opuścił suchy dok, 2018-05-18).

Przeprowadzona modernizacja powinna wydłużyć trwałość użytkową Charles de Gaulle o kolejne 25 lat. Po powrocie do służby francuski lotniskowiec najprawdopodobniej zostanie skierowany na Bliski Wschód, a startujące z jego pokładu samoloty będą prowadzić działania operacyjne m.in. nad ogarniętymi konfliktem rejonami Iraku i Syrii, podobnie jak to miało miejsce w latach poprzedzających zakończoną modernizację (CdG zakończył misję, 2016-12-28). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.