Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy morskie HMS Prince of Wales w 2019?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 13 listopada 2018

W ciągu 12 miesięcy brytyjski lotniskowiec HMS Prince of Wales ma rozpocząć testy morskie.

HMS Prince of Wales po wodowaniu / Zdjęcie: BAE Systems

Według lokalnej prasy testy morskie HMS Prince of Wales (R09), typu Queen Elizabeth, mogłyby rozpocząć się nie wcześniej niż we wrześniu 2019. Zakłada się, że najpóźniej jesienią przyszłego roku okręt opuści stocznię BAE Systems w szkockim Rosyth i wyjdzie w morze, gdzie przejdzie pierwsze próby.

Obecnie obowiązujący terminarz zakłada, że w listopadzie br. producent po raz pierwszy uruchomi generatory dieslowskie HMS Prince of Wales. Miesiąc później nastąpi rozruch turbin gazowych. Wiosną 2019 powinny rozpocząć się testy stoczniowe, podczas których sprawdzona zostanie praca układu zasilania i napędowego. Latem na pokład okrętu wejdzie jego załoga. Następnie rozpoczną się przygotowania do testów morskich lotniskowca.

Budowa HMS Prince of Wales prowadzona jest od 2011 przez konsorcjum Aircraft Carrier Alliance (ACA), w skład którego wchodzą: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, BAE Systems, Babcock i Thales (Wodowanie HMS Prince of Wales, 2017-12-23). Po wejściu do służby, co powinno nastąpić w 2020, HMS Prince of Wales uzupełni w linii pierwszy z lotniskowców typu Queen Elizabeth, HMS Queen Elizabeth (R08), który w ostatnich tygodniach przechodził próby operacji lotniczych nieopodal wybrzeży USA (F-35B z QE zrzucają bomby, 2018-10-19). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.