Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izraelskie łapówki?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 kwietnia 2009

Indyjski minister obrony, AK Antony ostrzegł oficjalnie Izrael, że w przypadku potwierdzenia się doniesień o korupcji, anuluje umowę na dostawy systemów przeciwlotniczych o wartości 1,4-2 mld USD.

Przedstawiciele partii lewicowych w Indiach żądają śledztwa, oskarżając państwową Israel Aerospace Industries o skorumpowanie urzędników średniego szczebla przy umowie na system przeciwrakietowy/przeciwlotniczy średniego zasięgu (MR-SAM). Jest to część historycznie największego porozumienia między Indiami a Izraelem na dostawy m.in. pocisków krótkiego zasięgu (10 km) Barak, pocisków Derby, bezpilotowców różnej wielkości i systemów walki radioelektronicznej. Wartość kontraktu szacowana jest na 1,4 mld, jednak po wykorzystaniu opcji, może ona wzrosnąć do 2 mld USD (zobacz: Rekordowy kontrakt indyjsko-izraelski).

Komuniści, którzy współtworzyli poprzedni rząd, twierdzą nawet, że IAI przeznaczył 120 mln USD na wygranie postępowania i sfinalizowanie umowy w lutym bieżącego roku.

Minister Antony poinformował wczoraj, że choć nie ma do tej pory żadnych, potwierdzonych dowodów korupcji, a negocjacje były prowadzone w przejrzysty sposób, nie zawaha się anulować porozumienia, w przypadku potwierdzenia się zarzutów lewicy. W takim wypadku indyjskie prawo przewiduje dodatkową karę - eliminuje łapówkodawcę z ubiegania się o jakiekolwiek kontrakty na kolejne 5 lat.

Najbardziej brzemienna w skutkach afera korupcyjna w Indiach dotyczyła zakupu szwedzkich systemów artyleryjskich w latach 1980. Uwikłany w nią Bofors został zmuszony do opuszczenia tego lukratywnego rynku (od 2000 Indie sprowadziły zza granicy uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 28 mld USD). Sprawa doprowadziła również do upadku rząd Radżiwa Ghandiego w 1989.

Dla Izraela potwierdzenie zarzutów mogłoby mieć bardzo poważne następstwa. Kraj ten wyparł Francję z drugiego miejsca na liście dostawców uzbrojenia dla Indii. W tym zestawieniu Tel-Awiw wyprzedza jedynie Rosja.

Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.