Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Homar za 665 mln USD

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 listopada 2018

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 20 wyrzutni HIMARS z amunicją i wyposażeniem. Szacowany koszt transakcji to 665 mln USD (ponad 2,5 mld zł). Agencja ds. Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa (DSCA) powiadomiła Kongres o tej transakcji 29 listopada.

Zdjęcie: US Army

Na mocy umowy Polska nabędzie, w ramach realizacji programu pozyskiwania Dywizjonowych Modułów Ogniowych wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar, 20 wyrzutni M142 HIMARS, 36 kontenerów z pociskami rodziny M31 (z głowicą Unitary odłamkowo-burzącą; w kazdym kontenerze 6 pocisków, razem 216 efektorów), 9 kontenerów z pociskami Alternative Warhead (do rażenia celów powierzchniowych, łacznie 54 pociski), 30 pocisków M57 ATACMS, 24 systemy kierowania ogniem (AFATDS), 20 zasobników z pociskami szkolnymi o zmniejszonym zasięgu (LCRR; razem 120 egz.) i 35 pojazdów M1151A1 HMMWV. Pociski są naprowadzane bezwładnościowo i korygowane sygnałem GPS.

Polska otrzyma także sprzęt pomocniczy, sprzęt łączności, części zapasowe, zestawy do prób, baterie, laptopy, publikacje i dane techniczne. Amerykanie zapewnią też projektowanie obiektów, szkolenie personelu i sprzęt i wsparcie integracji systemów oraz wsparcie logistyczne. Szacowany koszt zakupu to 655 mln USD (ponad 2,5 mld zł).

Jak podaje DSCA proponowana sprzedaż będzie wspierać politykę zagraniczną i bezpieczeństwo narodowe Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest ważną siłą dla stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie. Sprzedaż jest zgodna z inicjatywami USA, aby zapewnić kluczowym sojusznikom w regionie nowoczesne systemy, które zwiększą interoperacyjność z siłami USA i zwiększą bezpieczeństwo.

Polska zamierza wykorzystać w/w sprzęt wojskowy do modernizacji swoich sił zbrojnych i polepszyć swoją zdolność do wzmocnienia obrony kraju i odstraszania regionalnych zagrożeń. Głównym wykonawcą kontraktu będzie Lockheed Martin. Nie są znane żadne umowy offsetowe związane z tą potencjalną sprzedażą (Program rozwoju SZ RP przyjęty, 2018-11-28, Homar wchodzi w etap realizacji , 2018-10-19).

W przedstawionej specyfikacji brak jest ciężarowych pojazdów pomocniczych. Można zakładać, że będą one zakupione w zakładach Jelcz.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.