Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

KAI prezentuje prototyp LAH

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 grudnia 2018

Prototyp południowokoreańskiego lekkiego śmigłowca uzbrojonego (Light Armed Helicopter, LAH) został zaprezentowany 18 grudnia w zakładach Korea Aerspace Industries w Sacheon. Konstrukcja ta została opracowana na bazie Airbusa H155 – wiropłata z rodziny Dauphin / Panther.

Pierwszy prototyp nowego południowokoreańskiego lekkiego śmigłowca uzbrojonego LAH / Zdjęcie: KAI

LAH jest wielkim osiągnięciem krajowego przemysłu obronnego. To bardzo zwrotny śmigłowiec z nowoczesnym wyposażeniem nawigacyjnym – powiedział wiceminister obrony Republiki Korei Suh Choo-suk. Prace rozwojowe nad LAH rozpoczęły się w 2015 (Airbus i KAI opracują nowe śmigłowce, 2015-03-17). Jak poinformował rzecznik KAI, od stycznia przyszłego roku rozpoczną się próby naziemne śmigłowca. Oblot prototypu zaplanowano w maju 2019. Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest w lipcu 2022.

Południowokoreański LAH został opracowany na bazie Airbusa H155

Według danych producenta, uzbrojony w 20-mm trzylufowy wkm i 4 pociski przeciwpancerne lub wyrzutnie 70-mm npr, mający maksymalną masę do startu 4900 kg, LAH ma rozwijać prędkość maksymalną 324 km/h. jego napęd stanowią 2 silniki turbowałowe Safran (Turbomeca) Ariel 2L2. Specjalnie dla jego potrzeb opracowywany jest nowy kpr powietrze-ziemia Cheongeom, który zastąpi ppk TOW.

Plany zakładają rozpoczęcie produkcji LAH w 2023. Wiropłat ten zastąpi w jednostkach lotnictwa wojsk lądowych Republiki Korei śmigłowce rozpoznawcze / uzbrojone MD Helicopters MD500 i uderzeniowe Bell AH-1J/S Cobra. Plany zakładają wyprodukowanie co najmniej 200 LAH dla potrzeb własnych. KAI zamierza też oferować śmigłowce na eksport.

Pierwszy prototyp cywilnego wariantu śmigłowca, nazwany Light Civil Helicopter (LCH), mieszczący 15 osób, napędzany silnikami Ariel 2C2, rozpoczął próby w locie 24 lipca, w zakładach Airbus Helicopters we francuskim Marignane. Pierwsze seryjne wiropłaty tego modelu mają być dostępne na rynku w 2021. LCH będzie przeznaczony do transportu medycznego, obserwacji wód przybrzeżnych i przewozu VIP-ów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra