Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot drugiego GlobalEye

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 03 stycznia 2019

Dzisiaj w szwedzkim Linköping oblatano drugi samolot wczesnego ostrzegania i kierowania GlobalEye. Start nastąpił o 11:00 z lotniska położonego obok zakładów Saaba. Lądowanie samolotu odbyło się po 2 h 54 min. Załogę stanowił personel szwedzkiego przedsiębiorstwa.

Drugi samolot wczesnego ostrzegania i kierowania GlobalEye startuje do lotu  / Zdjęcie: Saab

GlobalEye, którego konstrukcję oparto na odrzutowcu klasy biznes Bombardier Global 6000, ma być zdolny do jednoczesnego wykrywania, śledzenia i obserwacji obiektów w przestrzeni powietrznej, na lądzie i na morzu. Jego radiolokator Erieye ER, o znacznie większym zasięgu w porównaniu z wersją klasyczną, ma także wykrywać i śledzić naziemne cele ruchome i cele o bardzo małej skutecznej powierzchni rozproszenia fal radiolokacyjnych, jak statki powietrzne stealth, pociski manewrujące, czy peryskopy okrętów podwodnych, w środowisku działania silnych zakłóceń aktywnych. Pod koniec 2015 dwa samoloty tego typu zakupiły wojska lotnicze i obrony powietrznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dzisiejszy udany pierwszy lot jest kolejnym ważnym krokiem dla GlobalEye. Otrzymaliśmy pierwszy kontrakt pod koniec 2015, zrealizowaliśmy oblot pierwszego samolotu w marcu 2018, a teraz mamy drugi samolot w powietrzu, zaledwie dziewięć miesięcy później – powiedział Anders Carp, szef działu Saab Surveillance (GlobalEye w powietrzu, 2018-03-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.