Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA – ostatni suplement?

Strategia i polityka, 14 kwietnia 2009

Prezydent Barack Obama zwrócił się do Kongresu USA o przeznaczenie dodatkowych 83,4 mld USD na finansowanie wojen w Iraku i Afganistanie. Ma to być ostatni wydatek tego rodzaju. Kolejne powinny być włączone do normalnych budżetów resortu obrony.

W ciągu ostatnich 9 lat dodatkowe finansowanie działań w Iraku i Afganistanie uchwalano już 17 razy, przeznaczając na ten cel do tej pory 822 mld USD. Prezydent Obama zapowiada, że 18. ustawa będzie ostatnią. Trudno w to jednak uwierzyć. 2010 ma być rokiem wycofania z Iraku większości sił - w tym wszystkich 14 brygad bojowych - i zwiększenia zaangażowania w Afganistanie. Już sam transport tak dużej liczby żołnierzy i sprzętu będzie niebywale kosztowny. Trudno przypuszczać, by kwoty te zostały pokryte z ok. 520-530 mld USD budżetu na FY2010... / Zdjęcie: US Army

Suma ma być przeznaczona na finansowanie działań w Iraku i Afganistanie w drugiej połowie roku budżetowego (FY) 2009, który rozpoczął się w 1 października 2008.

Na pierwszą połowę roku amerykańscy parlamentarzyści przeznaczyli już 65,9 mld USD. Obecna kwota podnosi łączne koszty dodatkowego finansowania operacji w Iraku i Afganistanie do prawie 150 mld USD.

Trzeba jednak zauważyć, że jest to suma niższa, niż w FY2008. W związku ze skumulowaniem się wydatków z roku poprzedniego, osiągnęły one w praktyce wartość ponad 250 mld USD (zobacz: Amerykański budżet obronny podpisany, Dodatkowe 108 mld USD).

Podobnie, jak w latach poprzednich, także i w obecnym projekcie ustawy znajdują się wydatki, które nie mają wiele wspólnego z prowadzeniem obu operacji wojskowych. Dotyczy to m.in. 2,5 mld USD na zakup ostatnich 4 myśliwców F-22 (zobacz: Tylko 4 dodatkowe F-22). Poprzednio z tej pozabudżetowej puli opłacano także część wydatków na samoloty F-35 czy hybrydowe V-22.

Obecny projekt ustawy zakłada przeznaczenie 38 mld USD na bezpośrednie działania zbrojne. Kolejne 11,6 mld pochłoną koszty remontów zużytego lub uszkodzonego w Iraku i Afganistanie sprzętu wojskowego. 2,4 mld będzie wydane na bojowe bsl Reaper oraz modernizacje samolotów F-16, C-130, C-17 i C-5, co ma bezpośredni związek z działaniami ekspedycyjnymi.

Wojska lądowe otrzymają na zakupy majątkowe 8,1 mld USD, z czego 1,7 mld zostanie wydanych na transportery Stryker oraz modernizacje bwp Bradley i czołgów Abrams. Pozostałe pozycje na liście US Army obejmują m.in. zakupy sprzętu łączności, obserwacji nocnej, saperskich pojazdów inżynieryjnych, systemów rozpoznawania skażeń czy ekwipunku osobistego żołnierzy. 1,5 mld zostanie wydanych na kontynuowanie prac nad nowymi systemami wykrywania i niszczenia improwizowanych ładunków wybuchowych. Na pozyskanie nowych samochodów patrolowych klasy MRAP, zarezerwowano 2,7 mld USD.

Na podobne wydatki USAF i US Marine Corps zaplanowano odpowiednio 1,8 oraz 1,6 mld USD. Dodatkowo lotnictwo US Navy otrzyma 601 mln USD na zakup śmigłowców MH-60, UH-1Y oraz modernizacje CH-46 i CH-53 oraz samolotów F/A-18.

Wydatki tajne mają zamknąć się kwotą 3,1 mld USD. Kolejne 3,7 mld zostanie przeznaczone na działania sojuszników, również w Pakistanie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.