Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LCH odpala Mistrala

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Przemysł lotniczy, 18 stycznia 2019

Koncern Hindustan Aerospace Ltd. ujawnił, że śmigłowiec uderzeniowy Light Combat Helicopter (LCH) po raz pierwszy w historii odpalił kierowany pocisk rakietowy powietrze-powietrze MBDA Mistral do celu latającego. Próbę przeprowadzono na poligonie Chandipur w stanie Odisha.

LCH odpala pocisk Mistral / Zdjęcie: Sanjay Simha, HAL

Według relacji HAL w próbach brali udział: pilot doświadczalny Wg Cdr Subash P John, inżynier prób w locie HAL Col Ranjit Chitale i pilot doświadczalny  Bharatiya Vāyu Senā (wojsk lotniczych) Gp Capt Rajeev Dubey. Misja przebiegła bez zakłóceń – pocisk odpalony ze śmigłowca trafił w wyznaczony w cel, całkowicie go niszcząc. Śmigłowiec może przenosić 4 kpr p-p Mistral, w 2 wyrzutniach zabudowanych po obydwu stronach kadłuba. Jak podaje koncern MBDA, mogą być one odpalane do celów znajdujących się w odległości 0,5 – 6,5 km.

Jesienią 2016 rząd w New Delhi postanowił, że siły zbrojne Indii pozyskają 15 LCH, za 29,11 mld INR (1,72 mld zł). 10 z nich trafi do BVS, a pozostałe – do lotnictwa Bhāratīya Thalasēnā (wojsk lądowych). Produkcja wiropłatów w zakładach HAL rozpoczęła się w sierpniu 2017. Docelowo Hindusi mają dysponować 114 LCH, krtóre będą wspierać AH-64E (Wojska lądowe Indii kupują AH-64E, 2017-08-18, Fundusze na Tejasy i LCH, 2016-11-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.