Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Roboty i urządzenia Instytutu PIAP dla ŻW

Służby państwowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 lutego 2019

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zrealizował dostawę robotów mobilnych Ibis, PIAP Gryf i TRM oraz urządzeń inspekcyjnych Explorer wraz z wyposażeniem dodatkowym. To kolejne roboty Instytutu PIAP, które zwiększają bezpieczeństwo pracy funkcjonariuszy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, m.in. w rozpoznaniu pirotechnicznym czy działaniach antyterrorystycznych.

Roboty mobilne Instytutu PIAP, w tym Ibis, PIAP Gryf i TRM oraz urządzenia inspekcyjne Explorer wraz znalazły się na wyposażeniu funkcjonariuszy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej / Zdjęcie: Instytut PIAP

Dzięki wyposażeniu dodatkowemu dostarczonemu z robotami mobilnymi (tj. uchwyty do bezodrzutowego wyrzutnika pirotechnicznego, uchwyty do urządzeń RTG, aktywna nawijarka światłowodowa do 300 m, magistrala do zdalnego odpalania ładunków wybuchowych), operatorzy będą mogli neutralizować ładunki wybuchowe, prześwietlać podejrzane przedmioty czy sterować robotem w strefie zakłóceń radiowych

Ibis jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania (Robot IBIS dla SG, 2018-01-09). Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. PIAP Gryf jest robotem wykorzystywanym do rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych (Gryfy dla Rumunii , 2018-12-11). Dzięki manipulatorowi o pięciu stopniach swobody oraz funkcji zacisku szczęk chwytaka możliwe jest podejmowanie ładunków o masie do 15 kg.

TRM (Taktyczny Robot Miotany) to małe urządzenie do zastosowań wspomagających operacje prowadzone w trudnodostępnym i niebezpiecznym otoczeniu (TRM i Explorer dla BOR, 2017-12-27). TRM powstał jako odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozpoznanie terenu i obiektów prowadzone przez jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. TRM może być wprowadzony do akcji wewnątrz obiektu lub w otwartym terenie w celu dokonania zdalnego rozpoznania optycznego i nasłuchu z bezpiecznej dla operatora odległości. TRM utrzymuje pełną sprawność do działania po zrzucie z wysokości do 9 m na twarde podłoże.

Explorer to urządzanie do inspekcji miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych. W zastosowaniach służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek może być wykorzystywany m.in. do: rozpoznania podwozi samochodowych, szybów wentylacyjnych, studzienek kanalizacyjnych, korytarzy technicznych czy innych miejsc poddawanych kontroli. Explorer składa się ze zdalnie sterowanej kamery i wysięgnika teleskopowego w zależności od potrzeb użytkowników o długości operacyjnej do 4,8 m oraz wysięgnika o regulowanym kącie nachylenia o długości do 2,8 m.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.