Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

500 haubic M777

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 kwietnia 2009

W zakładach artyleryjskich BAE Systems w Barrow-in-Furness świętowano wczoraj dostarczenie 500. lekkiej haubicy holowanej M777. Większość z nich trafiła do US Army i US Marine Corps.

W brytyjskich haubicach zastosowano po raz pierwszy dużą ilość tytanu i aluminium, co pozwoliło znacznie zredukować masę. W związku z tym, że montaż finalny i testowanie kompletnych dział odbywa się w zakładach BAE Systems w Hattiesburgu, w stanie Mississippi, wszystkie transakcje eksportowe odbywają się via władze USA / Zdjęcie: USMC

Dostawy nowych haubic rozpoczęły się w połowie ubiegłej dekady. Działa zostały zaprojektowane przez Vickersa, przejętego później przez BAE Systems. Podstawowym odbiorcą zostały wojska lądowe i piechoty morskiej USA, w których M777 zastępują zdecydowanie większe, cięższe i dysponujące mniejszymi możliwościami bojowymi haubice M198.

Mające masę jedynie 4,2 t haubice kalibru 155 mm (długość lufy 39 kalibrów), mogą strzelać na odległość do 24 km, a w przypadku pocisków z gazogeneratorami, do 30 km. Przy zastosowaniu amunicji Excalibur, zasięg wzrasta do 40 km, przy czym rozrzut wynosi jedynie 10 m (cena jednego pocisku to jednak 150 tys. USD).

12 haubic wykorzystują również wojska kanadyjskie (które również jako pierwsze użyły ich bojowo, w Afganistanie), planując zakup kolejnych 25 egz. W ubiegłym roku do Kongresu USA trafiły również dokumenty niezbędne do sfinalizowania pozyskania 57 dział przez Australię (zobacz: M777 dla Australii).

Liczba dostarczonych i zamówionych haubic wynosi obecnie 737 egz., a ich wartość przekracza 1 mld GBP.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.