Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wszystkie MAX-y uziemione

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 14 marca 2019

Rząd USA nakazał 13 marca uziemienie wszystkich Boeingów 737 MAX, używanych przez amerykańskie linie lotnicze. Waszyngton podjął tę decyzję jako ostatni, po opublikowaniu analogicznego oświadczenia przez Kanadę.

USA były ostatnim krajem, który wstrzymał operacje lotnicze Boeingów 737 MAX / Zdjęcie: Boeing

Zamierzamy wydać awaryjny nakaz zakazania uziemienia wszystkich lotów samolotów 737 MAX 8 i 737 MAX 9 – powiedział prezydent Donald Trump, po rozmowie z dyrektorem Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) Danielem Elwellem, sekretarzem transportu Elaine Chao i prezesem Boeinga Dennisem Muilenburgiem. Wszyscy zgadzają się z tym działaniem. Każdy samolot [737 MAX używany przez linie z USA] znajdujący się obecnie w powietrzu trafi do miejsca przeznaczenia, a następnie zostanie uziemiony do odwołania – dodał Donald Trump.

FAA wydała nakaz tymczasowego uziemienia samolotów Boeing 737 MAX używanych przez amerykańskie linie lotnicze lub na terytorium USA. Agencja podjęła tę decyzję w wyniku procesu gromadzenia danych i nowych dowodów zebranych na miejscu [katastrofy etiopskiego MAX-a]. Uziemienie [samolotów Boeing 737 MAX] pozostanie w mocy w oczekiwaniu na dalsze dochodzenie, w tym badanie informacji z rejestratorów danych lotu i rejestratorów głosu w kabinie załogi – czytamy w oświadczeniu FAA.

Boeing stwierdził, że nadal ma pełne zaufanie co do bezpieczeństwa samolotów 737 MAX. Jednak po konsultacji z FAA, Krajową Radą ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz władzami lotniczymi i klientami na całym świecie zdecydował – w trosce o bezpieczeństwo pasażerów – zalecić FAA tymczasowe zawieszenie operacji całej floty liczącej 371 samolotów 737 MAX. Wspieramy ten proaktywny krok […]. Bezpieczeństwo jest podstawową wartością w Boeingu […] Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poznać przyczynę katastrof – stwierdzili przedstawiciele koncernu z Seattle.

Uziemienie spowodowało wstrzymanie lotów przez trzech amerykańskich przewoźników: American Airlines, który eksploatują 24 737 MAX 8, Southwest Airlines mające 34 samoloty tego samego modelu i United Airlines, posiadające 14 737 MAX 9. Władze wszystkich w/w linii wydały oświadczenia, w których mówią o współpracy z FAA i NTSB i przepraszają pasażerów za niedogodności (Lion Air rezygnują z Boeingów 737 MAX, 2019-03-12, PLL LOT uziemiły MAX-y, 2019-03-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.