Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe samoloty WE dla RAAF

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 18 marca 2019

Minister obrony Christopher Pyne i minister przemysłu obronnego Linda Reynolds ogłosili dziś, że rząd Australii nabędzie w ramach projektu AIR 555 4 nowe samoloty walki elektronicznej, oznaczone jako MC-55A Peregrine. Będą to zmodyfikowane odrzutowce klasy biznes Gulfstream G550. Koszt zakupu wynosi 2,46 mld AUD (1,75 mld USD, 6,62 mld zł).

Jednym z użytkowników G550 w wersji rozpoznania i walki elektronicznej jest US Navy / Zdjęcie:  Departament Obrony USA

Peregrine zapewni RAAF (królewskim wojskom lotniczym Australii) nowe zdolności prowadzenia walki elektronicznej w środowisku sieciocentrycznym, koordynując działania samolotów bojowych F-35A, walki elektronicznej EA-18G Growler i kierowania i dowodzenia E-7A Wedgetail oraz z okrętów Royal Australian Navy (marynarki wojennej, F-35A przybyły do Australii, 2018-12-10).

MC-55A będą stacjonowały w bazie RAAF Edinburgh w pobliżu Adelajdy w Południowej Australii, która jest już siedzibą morskich samolotów patrolowych P-8 Poseidon. W przyszłości będą tam stacjonować także rozpoznawcze bezzałogowce MQ-4C Triton i bbsl Reaper (Kontrakt na kolejne Poseidony, 2019-01-29, Australia zamawia Tritony, 2018-06-26).

Z kwoty przeznaczonej na zakup EM-55A ok. 425 mln AUD trafi do australijskich przedsiębiorstw, z czego 257 mln AUD na rozwój infrastruktury w bazie RAAF Edinburgh. Peregrine mają pozostać w służbie RAAF przez 25 lat.

W czerwcu 2017 Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Australii maksymalnie pięciu G550, przystosowanych do zadań wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznania, za 1,3 mld USD. Wcześniej wspominano o zakupie pary G550. Modyfikacjami samolotów oraz zabudowaniem urządzeń do w/w misji, łączności i samoobrony miały zająć się zakłady L3 w Greenville w Teksasie (Wywiadowcze Gulfstreamy dla Australii, 2016-01-08).

G550 w wersji rozpoznawczej i walki elektronicznej są użytkowane przez wojska lotnicze Izraela, Singapuru i Włoch oraz lotnictwo US Navy (Drugi E-550A dla Włoch, 2018-01-23). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra