Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Krakowski Cyclone w Kielcach

Imprezy branżowe, Historia, Lotnictwo wojskowe, 24 marca 2019

Jedyny zachowany w oryginalnym malowaniu samolot myśliwski Caudron Renault CR.714 Cyclone, na którym w 1940 Polacy bronili Paryża – eksponowany na co dzień w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, został po raz pierwszy zmontowany z brakującymi elementami, wydrukowanymi w technologii 3D (Druk 3D przywraca CR.714 do życia, 2019-03-20). Stało się to 23 marca 2019 na terenie Targów Kielce. Okapotowanie silnika, śmigło i kołpak Cyclone zostały wydrukowane na największej w Polsce drukarce 3D, należącej do krakowskiej spółki ATMAT.

Finalny montaż wydrukowanych w technologii 3D komponentów samolotu Caudron Renault CR.714 Cyclone, z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

CR.714 Cyclone będzie najbardziej sensacyjnym eksponatem XI Dni Druku 3D (26-28 marca 2019). Eksponowany jest w oryginalnym francuskim kamuflażu samolotów bojowych z okresu 1939-1940 i z fińskimi znakami rozpoznawczymi z tamtych czasów (niebieskie swastyki na białym okręgu), ponieważ w rękach polskich pilotów-ochotników wesprzeć miał Finów zaatakowanych zimą 1939 przez wojska Stalina. Kilka samolotów zdążono wysłać do Finlandii, gdzie miały czekać na polskich pilotów. Wojna zimowa zakończyła się jednak rozejmem, a Polacy weszli do akcji na francuskich Cyclone wiosną 1940, broniąc Paryża i dorzecza Sekwany.

Myśliwskie CR.714, na których z Luftwaffe walczyli nad Francją jedynie Polacy, w słynnej Groupe de Chasse Polonaise de Varcovie GC 1/145 (według francuskich źródeł, zestrzelili na pewno 3 myśliwce Bf 109 E i 4 bombowce, według innych danych 12 maszyn), nie zachowały się. Ostatni ocalały, wysłany niegdyś do Finlandii CR.714 – własność fińskiego Ministerstwa Obrony – przekazany został jako depozyt ekspozycyjny krakowskiemu Muzeum Lotnictwa Polskiego (CR.714 wylądował!, 2015-04-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.