Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy komercyjny lot Falcon Heavy

Astronautyka, Strategia i polityka, 12 kwietnia 2019

11 kwietnia 2019 o 18:35 EDT (22:35 UTC) z Launch Complex 39A (LC-39A) NASA Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna SpaceX Falcon Heavy z satelitą Arabsat 6A. Około 7 minut później dwa boczne silniki rakiety wylądowały – prawie jednocześnie – na platformach w pobliżu miejsca startu – Landing Zones 1 i 2 (LZ-1 i LZ-2). Po kolejnych 2 minutach na bezzałogowej barce, nazwanej Of Course I Still Love You, na Atlantyku wylądował centralny silnik rakiety. W tym samym czasie od górnego stopnia rakiety oddzielił się arabski satelita. Na zaplanowaną orbitę geostacjonarną wszedł 34 minuty po starcie.

Rakieta nośna SpaceX Falcon Heavy z satelitą Arabsat 6A startuje z Launch Complex 39A NASA Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie, 11 kwietnia 2019, 22:35 UTC / Zdjęcie: SpaceX

Wczorajszy start był pierwszym komercyjnym SpaceX Falcon Heavy. Po raz pierwszy udało się też odzyskać trzy silniki rakiety. Pierwszy raz Falcon Heavy wystartował w lutym 2018. Był to lot testowy, w którym głównym ładunkiem czerwony samochód Tesla Roadster (zarówno SpaceX, jak Tesla są własnością Elona Muska) z manekinem nazwanym Starman.

Ważący 6 t satelita telekomunikacyjny Arabsat 6A został zbudowany przez Lockheed Martina na zamówienie Arabii Saudyjskiej. Ma transmitować sygnały telewizyjne, internetowe i komórkowe na Bliskim Wschodzie, północnej Afryce i Europie. Arabsat-6A jest częścią dwusatelitowego programu Arabsat-6G kompanii Arabsat. Łącznie ma on kosztować 650 mln USD.

Na 2019 zaplanowano jeszcze jeden start rakiety Falcon Heavy. Ma on zostać zrealizowany na zlecenie US Air Force. Ładunkiem ma być 25 małych satelitów. Lot ma kosztować 130 mln USD.

SpaceX ogłosiła, że dysponuje obecnie dwoma kolejnymi zamówienia komercyjnymi na lot Falcon Heavy i dwoma na rzecz bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. W najtańszej wersji start rakiety tego typu kosztuje 90 mln USD. To jedna trzecia ceny startu konkurencyjnej rakiety Delta IV Heavy, budowanej przez United Launch Alliance – spółkę Boeinga i Lockheed Martina (Walka o zlecenia kosmiczne USA, 2019-03-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.