Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bell 407 dla lotnictwa Iraku

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 maja 2009

Bell Helicopter Textron otrzymał 29 kwietnia od Pentagonu (formalnie od US Army Aviation & Missile Command w Redstone Arsenal w Alabamie) oficjalne zamówienie o wartości 60,303 mln USD na dostawę 24 lekkich śmigłowców Bell 407 dla wojsk lotniczych Iraku.

Irackie uzbrojone śmigłowce rozpoznawcze Bell 407 będą swoistą mutacją komercyjnych Belli 407 i maszyn przygotowywanych w ramach anulowanego programu ARH-70 Arapaho / Zdjęcie: Bell

Zamówienie obejmuje także opcjonalne zamówienie dalszych 26 śmigłowców. Potwierdzone śmigłowce mają trafić do użytkownika w ciągu 27 miesięcy do 30 września 2012. Na ewentualną dostawę dodatkowych maszyn Bell będzie miał dalszych 13 miesięcy. Jak poinformował Pentagon, zamówienie przyznano w ramach procesu, w którym wezwano do złożenia oferty jednego oferenta - był to efekt oficjalnego wystąpienia rządu w Bagdadzie przekazanego do Defense Security Cooperation Agency w lipcu 2008.

Według informacji Bell Helicopter, dostawa ma obejmować śmigłowce bazujące na komercyjnych rozwiązaniach Bell 407, a nie na odmianie ARH-70 Arapaho, anulowanym uzbrojonym śmigłowcu rozpoznawczym opracowywanym pierwotnie dla US Army. Tymczasem US Army ma dostosować irackie Bell 407 do wykonywania misji rozpoznawczych i wsparcia pola walki.

Zgodnie z materiałami DSCA, Irak zamierzał zakupić śmigłowce napędzane silnikami Rolls Royce 250-C-30, 26 wyrzutniami npr kal 70 mm, 26 12,7 mm wkm XM296 z magazynami na 500 szt. amunicji oraz 26 wyrzutniami M299 kpr AGM-114M Hellfire II (oraz 200 szt. tych pocisków).

Śmigłowce wyprodukowane mają być w zakładach w Alliance w Teksasie i w Mirabel w Kanadzie.

Przypomnijmy, iż 25 marca 2009 Irak zamówił także 24 śmigłowce Eurocopter EC635 o wartości 488 mln USD.


Drukuj Góra