Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pandur nie spełnia czeskich wymagań

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 09 listopada 2007

Dostawy kołowych transporterów opancerzonych Pandur II 8x8 dla czeskiej armii ulegną opóźnieniu. Pojazd Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug (SSF) nie spełnił bowiem podczas testów jednej czwartej wymagań.

Pierwszych 17 Pandurów miało być dostarczonych do końca listopada. Według agencji CTK, niepowodzenie prób, które trwały od września (patrz Czeskie Pandury rozpoczynają testy), spowoduje przekroczenie tego terminu. Przedstawiciele SSF zapewniają jednak, że transportery zostaną dostarczone zgodnie z planem, a ich wady mają tylko formalny charakter.

Czeskie ministerstwo obrony rozważa nałożenie sankcji finansowych na producentów Pandura. Wiceminister Jaroslav Kopriva powiedział 7 listopada, że możliwe jest nawet odstąpienie od części lub całości kontraktu.

Według Koprivy, w czasie testów okazało się, że Pandur nie spełnia aż 24 z 93 kryteriów technicznych. Co więcej, Steyr nie zareagował na żądanie wprowadzenia poprawek. Tymczasem ministerstwo chciałoby przeprowadzić końcowe próby wojskowe w połowie stycznia 2008. Nieterminowe dostawy mogłoby zagrozić czeskim planom szkoleniowym.

Zakup 199 Pandurów (plus opcja na 35 kolejnych) za 23,6 mld koron to jeden z największych kontraktów dziejach czeskiej armii. Podpisał go 9 czerwca 2006 ówczesny minister Karel Kuehnl, już po wyborach parlamentarnych, które jego partia - Unia Wolności (Unie swobody - DEU), przegrała. Dostawy transporterów mają potrwać do 2012. Część z transporterów ma być montowana w Czechach - w wojskowych zakładach VOP 025 w Novym Jiczinie i VOP 026 w Sternberku.

Czeska minister obrony Vlasta Parkanova zdymisjonowała Jiriego Martinka, odpowiedzialnego dotąd za dostawy uzbrojenia, w tym za program transporterowy.


Drukuj Góra