Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmodernizowane Beryle

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 04 maja 2009

W WITU dobiegają końca badania wojskowe zmodernizowanych 5,56-mm karabinków wz. 96 Beryl i 5,56-mm subkarabinków wz. 96 Mini Beryl, wyposażonych m.in. w zestawy szyn montażowych oraz kolby o regulowanej długości.

W WITU kończą się badania zmodernizowanych karabinków wz. 96 Beryl i subkarabinków wz. 96 Mini Beryl (na zdjęciu). Broń wyposażona jest w ergonomiczny chwyt pistoletowy, kolbę o regulowanej długości,...

Radomska Fabryka Broni, producent Beryli i Mini Beryli, przekazała do badań do Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia karabinki wyposażone w wykonany z aluminium system czterech szyn montażowych mocowanych w miejscu łoża i nakładki na rurę gazową, kolby o regulowanej długości, na wzór używanych w amerykańskim karabinku M4, ergonomiczne chwyty pistoletowe (kilku typów), mocowane na dolnej szynie montażowej chwyty przednie, matowe magazynki z tworzywa sztucznego, powiększony zatrzask magazynka oraz dźwignię bezpiecznika, z dodatkową płytką, umieszczoną pod kątem prostym, ułatwiającą szybkie odbezpieczanie broni.

...system szyn montażowych mocowany w miejscu łoża i nakładki na rurę gazową, na którym zamontowano chwyt przedni (w tym przypadku składany FAB Defense FGG-S) i...

Wszystkie te modyfikacje wynikają z doświadczeń użytkowników Beryli i Mini Beryli na misjach zagranicznych, m.in. w Iraku, Afganistanie czy Czadzie. Niektóre z nich postulowane były od kilku lat i wprowadzane przez żołnierzy, szczególnie z 1. pułku specjalnego komandosów, na niewielką skalę już wcześniej. Niestety, Wojska Lądowe nie zdecydowały się przyjąć do uzbrojenia również stworzonego w 2006, przy współpracy komandosów z Lublińca, 5,56-mm karabinka automatycznego Beryl Commando, wyposażonego w lufę długości 406 mm, zamiast standardowej 457 mm, dzięki czemu lepiej nadawał się do walki w terenie zurbanizowanym.

...skrzydełko bezpiecznika z dodatkową płytką, ułatwiającą szybkie odbezpieczanie broni oraz powiększonym zatrzaskiem magazynka. Testowane są również nowe magazynki z półprzezroczystego, matowego tworzywa sztucznego, pozwalające na kontrolę pozostałej amunicji

Pomyślne zakończenie wojskowych badań oznacza oficjalne wprowadzenie do uzbrojenia Wojska Polskiego tak zmodernizowanych karabinków i subkarabinków, które - w czasie remontów - będą mogły być dostosowane do nowego standardu. Choć na razie do testów zostały wysłane komercyjne zestawy szyn, chwyty pistoletowe oraz przednie, to jednak w przyszłości wszystkie te elementy mają być wytwarzane w radomskiej Fabryce Broni.

Zanim do uzbrojenia nie będzie przyjęty nowy Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56, patrz Pierwszy pokaz MSBS-5,56), karabinek wz. 96 Beryl i subkarabinek wz. 96 Mini Beryl pozostaną podstawowym uzbrojeniem żołnierzy Wojska Polskiego.

Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.