Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwajcarzy nie sprawdzą Gripena E

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 14 czerwca 2019

Szwajcarska armasuisse (agencja ds. zamówień wojskowych) wydała formalne zalecenie, aby wielozadaniowy samolot bojowy Saab Gripen nie brał udziału w próbach porównawczych konstrukcji oferowanych Schweizer Luftwaffe (wojskom lotniczym) w ramach projektu Neues Kampfflugzeug (NKF). Według niej w testach mogą uczestniczyć tylko samoloty aktualnie zdolne do działań operacyjnych.

Szwajcarzy nie zezwolili na udział Gripena E w próbach porównawczych w ramach projektu NKF / Zdjęcie: Saab

Szwedzi zaproponowali, że w próbach, zaplanowanych w dn. 24-28 czerwca w Payenne wezmą udział dwa samoloty: jeden z przedseryjnych Gripenów E i jeden z eksploatowanych obecnie przez Flygvapnet (wojska lotnicze Szwecji) Gripenów C, ale Szwajcarzy nie zaakceptowali takiego rozwiązania. Na podstawie aktualnych informacji i analiz dotyczących stopnia dojrzałości konstrukcji i integracji systemów, specjaliści z armasuisse i Schweizer Luftwaffe doszli do wniosku, że kilku planowanych misji [Gripena] nie można było przeprowadzić zgodnie z założeniami. Z tego powodu armasuisse zaleciła Saabowi wycofanie się z prób – podano w oficjalnym komunikacie szwajcarskiej agencji. Co więcej, zdaniem przedstawicieli armasuisse przeprowadzenie prób w locie i naziemnych [Gripena] w późniejszym czasie byłoby sprzeczne z zasadą równego traktowania wszystkich kandydatów i nie jest [właściwym] rozwiązaniem.

W odpowiedzi Szwedzi stwierdzili, że próby w locie są częścią procesu oceny samolotów, który przewiduje ich dostawy w 2025. Gripen E wejdzie do służby wiele lat wcześniej, zanim Szwajcaria zaplanuje dostawy i będzie miał wszystkie zakładane zdolności bojowe (Oblot trzeciego Gripena E, 2019-06-11).

Innymi samolotami oferowanymi w ramach NKF są: Eurofighter, Boeing z F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale i Lockheed Martin F-35A. Wyniki ich prób, które zostały już zakończone, zostaną podsumowane i ocenione przez urzędników armasuisse we współpracy ze sztabem Schweizer Luftwaffe i służbami logistycznymi. Następnie sporządzone zostaną raporty techniczne, na bazie których w drugiej połowie 2020 zostanie dokonana ocena poszczególnych samolotów.

Następnie armasuisse przygotuje na tej podstawie drugie zapytanie ofertowe i przekaże je konkurentom. Po otrzymaniu odpowiedzi zostanie sporządzona ostateczna klasyfikacja, określająca którego samolotu zakup będzie najbardziej korzystny dla Schweizer Luftwaffe. Ostateczna decyzja Rady Federalnej w sprawie zakupu NKF powinna zostać podjęta do końca przyszłego roku (5 ofert na NKF, 2019-01-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.