Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Lider Bezpieczeństwa Państwa po raz siódmy

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Imprezy branżowe, 16 czerwca 2019

Po raz siódmy wręczono nagrody Lider Bezpieczeństwa Państwa najbardziej innowacyjnym polskim przedsiębiorcom szeroko pojętej branży obronnej. Wyróżniono rozwiązania zgłoszone do konkursu, którego kapitułę powołuje Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych. Nagrodami Grand Prix uhonorowano dwie technologiczne spółki prywatne – Metal Master Sylwia Ładzińska – twórcę oblatanego niedawno odrzutowca Flaris (Długie loty Flarisa , 2019-05-30), i WB Group – kreatora sprawdzonego w boju systemu systemów zarządzania walką, kierowania i dowodzenia Topaz (Warmate dla Australii , 2019-02-28), oraz państwową spółkę informatyczną Exatel – dostawcę narzędzi do obrony przed atakami w cyberprzestrzeni.

Od 5 lat BurnTec ratuje poparzonych żołnierzy US Marine Corps – importowany z Polski w dużych ilościach. U nas nie może znaleźć uznania zamawiających. Jedna z formacji mundurowych kupuje polski produkt w USA... / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Wśród wielu innych wyróżnionych produktów kilka zasługuje na specjalną uwagę. Jednym z nich jest BurnTec – system opatrywania ran oparzeniowych rannych żołnierzy spółki KikGel z Ujazdu koło Tomaszowa Mazowieckiego. Od 5 lat BurnTec jest standardowym narzędziem szybkiej pomocy medycznej rannym żołnierzom US Marine Corps (importowany z Polski w ogromnych ilościach przez amerykańską North American Rescue). W Polsce nie znalazł jednak uznania wojskowych. Co ciekawe, jedna z naszych służb mundurowych sprowadza produkowane w Polsce zestawy Burn Tec od... dostawcy amerykańskiego.

Nieco podobna historia przytrafiła się nagrodzonemu prototypowi bezzałogowca taktycznego FLATFLYER – Akademii Wojsk Lądowych z Wrocławia. Wrocławski bsl zbudowano z unikatowego kompozytu z udziałem 20% nanostruktury węglowej o niezwykle małej gęstości. W efekcie konstrukcja jest mocna i wytrzymała, a przy tym niezwykle lekka. Poza tym przynosi to efekt stealth – bardzo obniżonej wykrywalności radiolokacyjnej. FLATFLYER, uhonorowany w Santa Clara w USA i w Genewie, od roku szuka polskiego producenta...

Gotowe do użycia jest także innowacyjne kontenerowe laboratorium analityczne, w 20-stopowym, przewoźnym kontenerze, zapewniające pracującym w nim ludziom najwyższy – IV stopień bezpieczeństwa bakteriologicznego. Dzięki układom nadciśnienia wewnętrznego może ono z powodzeniem bezpiecznie pracować w rejonie objętym epidemią wirusa ebola w Afryce. Kontenerowe laboratorium jest dziełem konstruktora – Mariusza Małka, pracującego w dębickiej spółce Agregaty Pex-Pool Janusza Kani.

Prototyp przenoszonego w plecaku atakującego bsl małego zasięgu dla pododdziałów WOT – DragoFly, korzystającego z tej samej głowicy bojowej, co amunicja krążąca Warmate WB Group. Ma być produkowany w WZL nr 2 w Bydgoszczy / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Inny uwieńczony tegorocznym laurem Lidera Bezpieczeństwa Państwa – wielowirnikowy atakujący bezzałogowiec DragonFly, zaprojektowany w zespole płk. dr. inż. Zbigniewa Lewandowskiego w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w podwarszawskiej Zielonce, także jest już gotowy do produkcji seryjnej. Jak się okazało, znalazł już wytwórcę. Będą nim Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. DragonFly przenosi standardowe głowice bojowe różnego typu, takie same jak te stosowane w amunicji krążącej Warmate ożarowskiej WB Group, która obiecuje na MSPO 2019 przedstawić nowe rozwiązania tej rodziny uzbrojenia (Warmate są w arsenałach Wojska Polskiego i kilku krajów świata). DragonFly jest plecakowym bsl , przeznaczonym do wsparcia na małym dystansie działań pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej. W konfiguracji startowej bezzałogowiec ma masę 5 kg i zasięg operacyjny do 10 km, co limituje pojemność akumulatorów, pozwalająca na 20 min. lotu.

Warto zauważyć, że wśród nagrodzonych produktów znalazł się także śmigłowiec załogowo/bezzałogowy SW-4 Solo RUAS/OPH rozwijany przez PZL Świdnik – Leonardo Helicopters.

Ciekawostką był także nagrodzony system wykrywania ukrywających się w ciężarówkach, czy wagonach pasażerów na gapę MDS – potencjalnie niezwykle przydatny naszej Straży Granicznej. Działa on na zasadzie poszukiwania i wzmacniania echa rytmu serca nawet najbardziej przemyślnie schowanych ludzi. Oferuje go spółka DRX Group z Józefowa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.