Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakupy karabinków VHS

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 17 maja 2009

15 maja chorwackie ministerstwo obrony (MORH) podpisało kontrakt z HS Produkt na dostawy tysiąca karabinków VHS-D i VHS-K dla armii tego państwa.

Karabinek VHS-D zasilany amunicją 5,56 mm x 45 NATO będzie w przyszłości podstawowym uzbrojeniem armii chorwackiej (OSRH) / Zdjęcie: HS Produkt

12 maja chorwacki minister obrony Branko Vukelic potwierdził, że trwające od grudnia 2008 do marca 2009 badania państwowe 40 przedprodukcyjnych karabinków automatycznych w układzie bezkolbowym VHS (patrz: Premiera chorwackiego VHS), z czego 30 w odmianie D z lufą długości 500 mm i 10 w wersji K z 400-mm lufą, zakończyły się pomyślnie i broń została przyjęta do uzbrojenia. Testy sprawdzały zachowanie broni w ekstremalnych warunkach - wysokich i niskich temperaturach oraz zapiaszczonym środowisku (to ostatnie jest szczególnie istotne w związku z zaangażowaniem, liczącego sobie ponad pół tysiąca żołnierzy, kontyngentu chorwackiego w ramach ISAF w Afganistanie).

Na pierwszym planie karabinek VHS-K z lufą długości 400 mm z nasadką do strzelania amunicją ślepą, w tle karabinek VHS-D z 500-mm lufą / Zdjęcie: MORH

Trzy dni późnej chorwackie ministerstwo obrony podpisało z HS Produkt, umowę na dostawy tysiąca karabinków VHS-D i VHS-K. Pod koniec 2008 MORH twierdził, że w razie pozytywnego wyniku testów chorwackie siły zbrojne (OSRH) otrzymają 2 tysiące sztuk produkowanej w Karlovacu broni, co może oznaczać, że jest to pierwsza partia kupowana w tym roku albo, iż kryzys finansowy zredukował tą liczbę o połowę. Koszt zakupu karabinków wynosi około 10,7 miliona kun (6,53 mln złotych). Całkowite zapotrzebowanie wojsk chorwackich na broń strzelecką szacowane jest na 60 tysięcy nowych karabinków.

Broń nazwana przez producenta VHS (Visenamjenska Hrvatska Strojnica - Wielozadaniowy Chorwacki Karabinek) ma być w przyszłości podstawowym uzbrojeniem indywidualnym liczących sobie ponad 17 tysięcy żołnierzy OSRH i zastąpić w niej wszystkie starsze wzory m.in. karabinki dziedziczone po Jugosławiańskiej Armii Ludowej M70, pochodzące z amerykańskich dostaw M16A1, południowoafrykańskie R4 oraz karabiny automatyczne kalibru 7,62 mm x 51 - niemieckie G3 i argentyńskie FM FAL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra