Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakupy karabinków VHS

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 17 maja 2009

15 maja chorwackie ministerstwo obrony (MORH) podpisało kontrakt z HS Produkt na dostawy tysiąca karabinków VHS-D i VHS-K dla armii tego państwa.

Karabinek VHS-D zasilany amunicją 5,56 mm x 45 NATO będzie w przyszłości podstawowym uzbrojeniem armii chorwackiej (OSRH) / Zdjęcie: HS Produkt

12 maja chorwacki minister obrony Branko Vukelic potwierdził, że trwające od grudnia 2008 do marca 2009 badania państwowe 40 przedprodukcyjnych karabinków automatycznych w układzie bezkolbowym VHS (patrz: Premiera chorwackiego VHS), z czego 30 w odmianie D z lufą długości 500 mm i 10 w wersji K z 400-mm lufą, zakończyły się pomyślnie i broń została przyjęta do uzbrojenia. Testy sprawdzały zachowanie broni w ekstremalnych warunkach - wysokich i niskich temperaturach oraz zapiaszczonym środowisku (to ostatnie jest szczególnie istotne w związku z zaangażowaniem, liczącego sobie ponad pół tysiąca żołnierzy, kontyngentu chorwackiego w ramach ISAF w Afganistanie).

Na pierwszym planie karabinek VHS-K z lufą długości 400 mm z nasadką do strzelania amunicją ślepą, w tle karabinek VHS-D z 500-mm lufą / Zdjęcie: MORH

Trzy dni późnej chorwackie ministerstwo obrony podpisało z HS Produkt, umowę na dostawy tysiąca karabinków VHS-D i VHS-K. Pod koniec 2008 MORH twierdził, że w razie pozytywnego wyniku testów chorwackie siły zbrojne (OSRH) otrzymają 2 tysiące sztuk produkowanej w Karlovacu broni, co może oznaczać, że jest to pierwsza partia kupowana w tym roku albo, iż kryzys finansowy zredukował tą liczbę o połowę. Koszt zakupu karabinków wynosi około 10,7 miliona kun (6,53 mln złotych). Całkowite zapotrzebowanie wojsk chorwackich na broń strzelecką szacowane jest na 60 tysięcy nowych karabinków.

Broń nazwana przez producenta VHS (Visenamjenska Hrvatska Strojnica - Wielozadaniowy Chorwacki Karabinek) ma być w przyszłości podstawowym uzbrojeniem indywidualnym liczących sobie ponad 17 tysięcy żołnierzy OSRH i zastąpić w niej wszystkie starsze wzory m.in. karabinki dziedziczone po Jugosławiańskiej Armii Ludowej M70, pochodzące z amerykańskich dostaw M16A1, południowoafrykańskie R4 oraz karabiny automatyczne kalibru 7,62 mm x 51 - niemieckie G3 i argentyńskie FM FAL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.