Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Premiera chorwackiego VHS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 czerwca 2008

Na Eurosatory 2008 ma premierę nowy, chorwacki 5,56-mm karabinek automatyczny VHS w układzie bezkolbowym. Broń pokazano w dwóch odmianach VHS-D i VHS-K.

5,56-mm karabinek automatyczny VHS-D. Na łożu istnieje możliwość zamocowania trzech uniwersalnych szyn montażowych, cztery dodatkowe można zamontować na chwycie transportowym / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Pierwsza makieta rozwijanego przez HS Produkt chorwackiego karabinka automatycznego w układzie bez kolby właściwej została pokazana w 2004. W rok później zaprezentowano prototyp broni, nazwanej VHS, która działała w oparciu o zasadę wykorzystania gazów pobieranych przez otwór w lufie, jednak część z nich była doprowadzana również za suwadło, w celu hamowania zespołu ruchomego w jego ruchu wstecznym. Miało to, wedle twórców, zapewniać bardziej płynną pracę mechanizmów i lepszą celność prowadzonego ognia. W latach 2005-2006 VHS był dopracowywany, kanciaste kształty zaokrąglały się, na komorze zamkowej pojawiały się i znikały szyny montażowe, ale ostatecznie pierwotna koncepcja okazała się ślepą uliczką.

W 2007 zaprezentowano drugi prototyp, różniący się znacznie wyglądem zewnętrznym, jak i działaniem mechanizmów wewnętrznych, zrezygnowano też z hamowania suwadła. Rączka napinająca, umieszczona pierwotnie w przedniej części komory zamkowej, nad łożem, znalazła się na grzbiecie komory zamkowej, pod dużym chwytem transportowym. W przedniej części kabłąka spustowego znalazł się 3-położeniowy przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem. Przełącznik jest obrotowy, przestawiony na prawą stronę pozwala strzelać ogniem pojedynczym, na lewo - ciągłym, zaś przesunięty do położenia środkowego, zabezpiecza broń i blokuje język spustowy.

Skrócona odmiana broni, VHS-K z 400-mm lufą. Wewnątrz chwytu transportowego ukryte są mechaniczne przyrządy celownicze / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Nowy VHS jest bronią modułową, w miejscu łoża możliwe jest mocowanie podwieszanego, 40-mm granatnika. Broń zasilana jest z 20- i 30-nabojowych magazynków pudełkowych od M16. Zespół ruchomy zatrzymywany jest po wystrzeleniu wszystkich nabojów w tylnym położeniu, z którego może być zwolniony za pomocą przestawianej kciukiem dźwigni, umieszczonej w górnej części chwytu pistoletowego. VHS w postaci bazowej nie jest dostosowany do strzelców leworęcznych, okno wyrzutowe łusek znajduje się jedynie po prawej stronie, choć twórcy karabinka starali się ominąć ten problem wprowadzając na krawędziach okna prowadnice, na których można mocować dodatkowy deflektor odbijający łuski w dół.

W ciągu kilku najbliższych miesięcy kilkadziesiąt karabinków VHS-D (z lufą długości 500 mm, wyposażonych w możliwość wystrzeliwania granatów nasadkowych) i VHS-K (z 400-mm lufą) testowanych będzie przez armię chorwacką. Jeżeli badania wypadną pomyślnie, broń zostanie wprowadzona do uzbrojenia. Konstruktorem VHS jest Marko Vuković, twórca odnoszącego międzynarodowe sukcesy pistoletu HS 2000.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.