Podczas tegorocznego Royal International Air Tattoo (RIAT) ministerstwo obrony W .Brytanii ogłosiło, że wybrało trzech oferentów do realizacji kontraktu na skonstruowanie i wyprodukowanie lekkiego, przystępnego cenowo demonstratora nowatorskiego samolotu bojowego (ang. lightweight affordable novel combat aircraft, LANCA). Ma to być bojowy bezzałogowy statek latający, współdziałający z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) – Typhoon, Lightning i Tempest (Szwecja dołącza do projektu Tempest, 2019-07-19).
Według brytyjskich mediów badania nad LANCA, określanym też jako projekt Mosquito, rozpoczęły się już w 2015. Ostatecznie resort obrony wybrał trzy podmioty: Blue Bear Systems Research, Boeing Defence UK (współpracujące z Marshall Aerospace and Defence I Uniwersytetem w Cranfield) i konsorcjum Callen-Lenz (złożone z Team Blackdawn, Bombardier Belfast i Northrop Grumman UK). Po roku spośród nich wybrany co najmniej jeden oferent, którego zadaniem będzie zbudowanie demonstratora i przeprowadzenie jego prób w locie na początku 2022.
Celem projektu jest zbadanie użyteczności i wykonalności bbsl, które mogą współdziałać z używanymi obecnie i przyszłymi wielozadaniowymi samolotami bojowymi, a także wykonywać samodzielnie zadania obezwładnienia nieprzyjacielskiej obrony powietrznej, walki elektronicznej, rozpoznania i wskazywania celów siłom sojuszniczym. Nowy bbsl ma poruszać się z prędkością poddźwiękową i być zdolny także do operowania z innymi bezzałogowcami.
Według tygodnika Flight Londyn chce, aby LANCA kosztował 10% ceny nowoczesnego wielozadaniowego samolotu bojowego i powstał w czasie pięciokrotnie krótszym niż dotychczasowe konstrukcje. Brytyjska koncepcja nawiązuje do analogicznych projektów zaprezentowanych wcześniej przez Amerykanów (Drugi lot XQ-58A Valkyrie, 2019-06-18), Australijczyków (Bojowy bsl Boeinga z Australii, 2019-02-28) i Europejczyków.