Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Telesystem dostawcą sił zbrojnych Izraela

Przemysł zbrojeniowy, 02 sierpnia 2019

Producent i dostawca kluczowych elementów głowicy samonaprowadzającej oraz układów detekcji celów polskich zestawów przeciwlotniczych MANPADS – Grom i Piorun – Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowe Telesystem-Mesko z podwarszawskiego Lubiczowa -  uzyskał status oficjalnego zagranicznego dostawcy komponentów i bloków elektronicznych dla pocisków rakietowych izraelskiej korporacji Rafael.

 Zaprojektowany i produkowany w Telesystem detektor kwadrantowy przeznaczony dla głowicy naprowadzającej precyzyjnej amunicji

Telesystem tym samym przeszedł z powodzeniem bardzo złożony schemat testowania i certyfikowania produkcji jego układów  o nadzwyczaj wysokim stopniu złożoności - mikroelektroniki bojowej, która musi sprostać ogromnym przeciążeniom i pracy w ekstremalnych warunkach temperaturowych. Wszystko zaczęło się latem 2018, kiedy Izraelczycy z Rafaela szukali wysoko zaawansowanego technicznie i technologicznie polskiego partnera. Okazało się, że ich lustracja wykazała, że kwalifikacjami i możliwościami Telesystem przewyższa ich oczekiwania. To wszystko przyniosło pierwszy w historii polskiej zbrojeniówki kontrakt na dostawę wysoko zaawansowanych technicznie produktów dla Państwa Hebrajskiego. Telesystem produkować będzie na razie do końca 2019 bloki układów elektronicznych skrojonych na mikrowymiar dla Rafaela, które zostaną wykorzystane w produkcji pocisków przeciwlotniczych – najprawdopodobniej dla systemów rakietowych używanych do obrony terytorium Izraela. Prezes spółki CRW Telesystem-Mesko – Janusz Noga nie chce tego komentować, ani dyskutować objętej tajemnicą handlową wielkości zamówienia Rafaela.

Ośmioelementowy detektor amunicji precyzyjnej – dzieło Telesystem

Istotne jest natomiast to, że produkcja dla Izraelczyków nie zakłóci w żaden sposób cyklu dostaw głowic, detektorów i układów elektronicznych dla pocisków Piorun, dostarczanych dla polskich sił zbrojnych od 2017. Ważne jest, że w najnowszej serii poligonowych testów Piorunów (szereg strzałów do celów w różnej konfiguracji: pościgu, spotkania, pokonywania flar ) najnowsze układy detekcji celów i naprowadzania pocisków dowiodły, że te trafiają bez pudła, bezpośrednio w cel o niezwykle małej średnicy 57 mm, nie wykorzystywano zatem trybu wywołania eksplozji głowicy bojowej tylko po zbliżeniu do niego.

Do tej pory polskim silom zbrojnym dostarczono pierwszą partię nowych Piorunów.

Nie jest to pierwsze zlecenie eksportowe spółki Telesystem, która szczyci się tym, że jej ciągle doskonalone detektory i systemy naprowadzania zastosowane najpierw w kluczowych dla sprawnego działania całego polskiego systemu MANPADS głowicach pocisków Grom, a obecnie w Piorunach, uzyskały wyśmienitą opinię twórców najnowszego rosyjskiego zestawu nowej generacji 9K333 Wierba. A nie są oni skorzy do pochwał. Rosjanie uznali polskie rozwiązania za … tylko trochę gorsze od najnowszych swoich.

Miniaturowy detektor Telesystem dla pocisków przeciwlotniczych

Spółka Telesystem wraz z Cenzinem dostarczyła 33 optoelektroniczne moduły z detektorami podczerwieni dla modernizowanych pocisków rakietowych P-22 indyjskiej marynarki wojennej. W przygotowaniu jest dostawa detektorów dla ukraińskich modernizowanych pocisków Igła 1. Na Litwie w pociskach Grom znalazło się 240 głowic i układów naprowadzających, a także bloki elektroniczne w 20 mechanizmach startowych. Do USA dostarczono 120 zakontraktowanych pocisków Grom , a także niewielką partię bloków startowych.

Zdjęcia: Telesystem


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.