Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Serbskie MiGi-21 pozostaną w służbie

Lotnictwo wojskowe, 09 sierpnia 2019

Ratno Vazduhoplovstvo i Protivvazduhoplovna Odbrana (RV i PVO, serbskie wojska lotnicze i obrony powietrznej) utrzymają myśliwce MiG-21 w służbie do 2025 i do końca br. pozyskają śmigłowce Mi-35 i 3 Mi-17V- 5 – powiedział w wywiadzie dla telewizji RTS1 gen. bryg. Željko Bilić, dowódca 204. brygady RV i PVO.

We wrześniu 2017 RV i PVO dysponowały zaledwie dwoma szkolno-bojowymi MiGami-21UM / Zdjęcie: MO Serbii

Jego oświadczenie było potwierdzeniem wcześniejszego stanowiska głównodowodzącego RV i PVO, gen. dyw. Duško Žarkovića, który w wywiadzie dla dziennika Politika stwierdził: Wciąż mamy nie tylko samoloty MiG-21, ale także wykwalifikowanych i doświadczonych pilotów i personel techniczny. Uważamy, że w tym momencie nie byłoby uzasadnione administracyjne wycofanie tego samolotu z eksploatacji – dodał gen. Žarković, podkreślając, że dalsze inwestycje w ten typ są nieopłacalne.

Według dostępnych informacji we wrześniu 2017 RV i PVO dysponowały zaledwie dwoma szkolno-bojowymi MiGami-21UM, przystosowanymi do przenoszenia kierowanych pocisków rakietowych powietrze-powietrze krótkiego zasięgu R-60. Natomiast flota średnich wiropłatów liczy 10 Mi-8/17.

Gen. Žarković sprecyzował, że RV i PVO zakupią 4 Mi-35 od FR, a do Rosji oprócz zespołu ekspertów zaangażowanych w odbiór śmigłowców zostanie wysłany na szkolenie personel lotniczy i techniczny. Dowódca RV i PVO ujawnił, że Mi-35 będą służyły w eskadrze śmigłowców bojowych, która stacjonować ma na lotnisku Morava (to cywilna nazwa 98. bazy lotniczej Lađevci), położonym niedaleko Kraljeva w środkowej Serbii. Naszym celem na przyszłość jest posiadanie eskadry nowoczesnych śmigłowców bojowych – powiedział Politice gen. Žarković.

Co interesujące, obecnie w składzie RV i PVO nie ma nominalnej eskadry śmigłowców bojowych, a zatem oświadczenie gen. Žarkovicia może sugerować, że Mi-35 albo dołączą do już stacjonującej w Lađevci 714. eskadry śmigłowców ppanc. wyposażonej w śmigłowce Gazelle-GAMA uzbrojonej w ppk 9M14 Malutka, albo specjalnie dla ich potrzeb zostanie utworzona całkowicie nowa jednostka (Rozbita serbska Gazelle, 2019-07-19).

Zapowiedź wprowadzenia Mi-35 do wyposażenia RV i PVO do końca bieżącego roku pokrywa się z ujawnieniem pod koniec lipca zdjęć dwóch śmigłowców tego typu (oznaczonych n-rami 101/35101 i 103/35103), wykonujących próby w locie w zakładach w Rostowie nad Donem, które według niepotwierdzonych informacji mają zostać dostarczone do Serbii.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.